Lekarka ostrzega: „Pacjenci mogą zostać bez lekarzy”

Pacjenci mogą zostać bez lekarzy
Foto: Pexels.com

Dr Noelle Quann, lekarka z centrum medycznego w Cappoquinn, twierdzi, że niskie płace i mało atrakcyjne kontrakty dla młodych lekarzy spowodują, że za kilka lat w przychodniach może zacząć brakować personelu medycznego. Zdaniem dr Quann za 7 lat w wielu przychodniach pacjenci mogą zostać bez lekarzy. W sumie nawet 25 000 mieszkańców hrabstwa Waterford może mieć kłopot z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu (GP).

W tej chwili spośród 3 000 lekarzy pierwszego kontaktu praktykujących w Irlandii zaledwie 90 ma poniżej 35 lat. Większość młodych lekarzy, którzy kończą studia medyczne decyduje się na emigrację skuszona znacznie lepszymi warunkami pracy.

O ile lekarze specjaliści mogą liczyć na specjalne dodatki i wyższe pensje, lekarze pierwszego kontaktu od lat narzekają na zbyt niskie płace i mało atrakcyjne kontrakty. Szczególnie dotyczy to młodych lekarzy, którzy zaraz po studiach trafiają do lokalnych przychodni.

Według danych zebranych przez dr Quann około 25% GP przyjmujących w hrabstwie Waterford odejdzie na emeryturę w ciągu najbliższych kilku lat.

– W tej chwili w mieście i hrabstwie pracuje 69 lekarzy pierwszego kontaktu, którzy przyjmują pacjentów z Medical Card. W ciągu najbliższych siedmiu lat szesnaścioro z nich odejdzie na emerytury. Żaden z młodych lekarzy może nie podjąć się ich zastąpienia. Biorąc pod uwagę rosnącą populację w naszym rejonie, można przewidzieć, że około 25 000 pacjentów zostanie bez opieki medycznej. W ciągu kolejnych lat ta liczba może się nawet podwoić – twierdzi dr Quann.

Jej zdaniem w Waterford potrzeba co najmniej 36 nowych lekarzy pierwszego kontaktu, jednak odpływ młodych absolwentów studiów medycznych może uniemożliwić zatrudnienie takiej liczby.

Większość młodych lekarzy emigruje

Dr Quann ukończyła studia w roku 2010. Tego samego roku wraz z nią dziewięć osób zostało lekarzami pierwszego kontaktu w rejonie Waterford.

– W tej chwili tylko pięcioro z nas praktykuje w Irlandii. Reszta wyjechała za granicę. W kolejnych latach było jeszcze gorzej. Na przykład w roku 2013 ogólne studia medyczne ukończyło 9 osób. Z tego tylko dwie pracuje jako GP w Irlandii. Pięcioro wyjechało do Wielkiej Brytanii, Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Dwójka w ogóle porzuciła zawód lekarza – mówi dr Quann.

Wezwała ona rząd do przyjrzenia się warunkom pracy młodych lekarzy, którzy rozpoczynają karierę po studiach. W tej chwili pensje i kontrakty powodują, że z roku na rok coraz mniej lekarzy wybiera specjalizację pozwalającą na wykonywanie zawodu lekarza pierwszego kontaktu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.