Lekarze wiedzieli o przypadkach molestowania

Lekarze wiedzieli
fot. Irish Times

Ujawnione niedawno akta lekarskie jednej z ofiar Billa Kenneally’ego wyraźnie wskazują, że lekarze wiedzieli o poczynaniach pedofila już w roku 1987. Niestety dopiero po 29 latach sprawa została nagłośniona, a sprawca molestowania aresztowany.

Kevin Keating, jeden z molestowanych, zgodził się upublicznić swoje akta po tym jak okazało się, że lekarze oraz Tusla, agencja zajmująca się dziećmi i rodzinami, wymazały nazwisko pedofila z jego akt. Zdaniem Kevina, gdyby dane Kenneally’ego były znane wcześniej, także wcześniej spotkałaby go kara.

„Widziałem Kevina kilkakrotnie po między 22.10.1987 a latem roku 1988. 14-letni chłopiec skarżył się na molestowanie przez ………….” – czytamy w raporcie medycznym sporządzonym przez pediatrę, który wymazał nazwisko pedofila – „Jeden z przypadków molestowania miał miejsce w Halloween w roku 1986, kiedy Kevin został przyprowadzony do domu i związany. Twierdził on, że ta sama osoba molestuje także innych chłopców. W kilku przypadkach zdarzyło się, że komuś płacono za coś. Ofiarom grożono śmiercią lub pobiciem w razie ujawnienia tego, co się stało.”

Kevin Keating uważa, że jego akta medyczne z zamazanym nazwiskiem pedofila będą jednym z głównych dowodów dla powołanej niedawno komisji. Jej zadaniem będzie zbadanie zarzutów wobec polityków, Gardy, księży, lekarzy i pracowników HSE, którzy mieli tuszować sprawę długoletniego molestowania przez Kennealley’ego.

– Gdyby już wtedy podjęto właściwe działania, można było uratować innych chłopców, którzy wtedy byli molestowani. Nie mówiąc już o dzieciach, które trafiły w ręce Billy’ego po tych zeznaniach. Opowiedziałem o molestowaniu osobie dorosłej, której ufałem. Można było przerwać molestowanie, a mimo to pozwolono, by ono trwało dalej – mówi Kevin Keating.
HSE powołuje się na przepisy

Będzie on starał się dotrzeć do oryginalnych dokumentów zawierających jego zeznania, które powinny znajdować się w archiwach HSE. Możliwe, że będą one zawierały informację o tym, kto ukrył nazwisko pedofila.

– HSE twierdzi, że dane zostały zamazane zgodnie z przepisami o danych osobowych, które zabraniają ujawniania danych osób trzecich w aktach medycznych. Jednak w tym przypadku nazwisko Kenneally’ego powinno zostać i być widoczne czarno na białym – twierdzi Keating. – Wiem, że Garda ma dostęp do pełnych akt, w których dane nie są zmazane.

W roku 2016 Bill Kenneally, były trener z Waterford, został skazany na 14 lat pozbawienia wolności za molestowanie seksualne swoich podopiecznych w latach 70. i 80. Od samego początku w sprawie pojawiały się wątki ukrywania jego działalności przez instytucje rządowe. Dopiero powołanie w tym roku komisji może pozwolić na całkowite wyjaśnienie sprawy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.