Liczba bezdomnych w Waterford wzrosła o 11%

Liczba bezdomnych
fot. Shutterstock

Dane opublikowane we wrześniu przez Focus Ireland wskazują, że liczba bezdomnych w Waterford wzrosła o 11% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednocześnie liczba osób mieszkających w lokalach zastępczych i oczekujących na mieszkania lub domy socjalne n ie rośnie w takim tempie jak rok temu.

We wrześniu tego roku na ulicach Waterford mieszkało niemal 120 bezdomnych osób, w porównaniu do 107 w tym samym okresie ubiegłego roku. Focus Ireland przyznaje, że liczba bezdomnych w Waterford jest znacząco niższa niż w innych dużych miastach Irlandii, jednak każda osoba bez domu jest poważnym problemem dla społeczeństwa.

– Cieszymy się, że coraz mniej nowych rodzin trafia do lokali zastępczych, jednak niepokoi wciąż rosnąca liczba osób bezdomnych, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zbliża się zima. Skalę problemu może obrazować fakt, że w samym Dublinie codziennie aż trzy rodziny zostają pozbawione dachu nad głową. Naszym zdaniem kryzys mieszkaniowy nie zostanie rozwiązany, dopóki przepisy zezwalają na wyrzucenie rodziny z dziećmi na bruk – twierdzi David Niblock z Focus Ireland.

Organizacja zajmująca się osobami bezdomnymi alarmuje, że wkrótce w całym kraju może zabraknąć lokali zastępczych, hoteli czy hosteli, w których umieszczane są bezdomne rodziny. Dodatkowym problemem, na który wskazuje Focus Ireland, jest niebezpieczeństwo, na jakie narażane są dzieci w wielu lokalach zastępczych czy hostelach. Niedawno opublikowany raport rządowy mówi o przypadkach pobicia i molestowania nieletnich z rodzin zagrożonych bezdomnością.

– Obecne przepisy nie przystają do rzeczywistości i często urzędnicy mają związane ręce. Kryzys mieszkaniowy obnażył słabości całego systemu socjalnego. Jeśli sytuacja się nie zmieni, wiele rodzin zostanie w lokalach zastępczych na kolejne miesiące, a nawet lata – mówi David Niblock.

W ubiegłym roku Focus Ireland znalazł zakwaterowanie dla niemal 1 000 rodzin, jednak jak twierdzą sami aktywiści organizacji, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.