Lismore przyjmie uchodźców z Syrii

uchodźców z Syrii
fot. Munster Express

Lismore zostało wybrane jako jedno z irlandzkich miast, które przyjmą uchodźców z Syrii. W pierwszym etapie do miasteczka przybędzie tylko jedna rodzina z rejonu zagrożonego konfliktem zbrojnym. 4 marca zainteresowani mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym osiedlania uchodźców w Lismore.

W ramach irlandzkiego programu osiedlania uchodźców przyjmowanych z innych krajów europejskich Lismore oraz kilkanaście innych miast zostało wytypowane do wprowadzenia pilotażowego programu. W jego ramach uchodźcy z Syrii ii innych rejonów konfliktów zbrojnych będą osiedlani w irlandzkich miastach oraz otrzymają wsparcie w integracji z lokalnymi społecznościami.

Lismore Welcome Project (LWP) jest niezależną organizacją charytatywną, która od pewnego czasu zabiegała o osiedlenie uchodźców także w Lismore. Grupa, utworzona w roku 2018, składa się z wolontariuszy z rejonu miasteczka, którzy od kilku miesięcy przygotowują miejsca do osiedlania uchodźców w ramach rządowego programu.

4 marca o godz. 19.30 w Heritage Centre w Lismore zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne dla lokalnej społeczności, podczas którego członkowie LWP zaprezentują szczegóły programu. W spotkaniu będzie uczestniczył Minister Stanu ds. Równości, Migracji i Integracji David Stanton, a także prowadząca program integracji uchodźców Eibhlin Byrne.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zadać ministrowi oraz przedstawicielom LWP pytania dotyczące osiedlania imigrantów w Lismore i okolicach. Będą także mogli porozmawiać z osobami uczestniczącymi w podobnym programie w okolicach Cork.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.