Little Red Kettle przedstawi ponadczasową historię

Little Red Kettle
fot. Little Red Kettle

Lokalny teatr dla dzieci Little Red Kettle przygotowuje kolejne przedstawienie, które zostanie pokazane w Theatre Royal w dniach 8-10 sierpnia. W tej chwili w szkole podstawowej St. Paul’s trwają intensywne próby i przygotowania do sztuki, która nawiązuje do irlandzkich legend i podań.

„Lusmore, Lily, Doire and The Ollpheiste” to historia walki legendarnego giganta z trzygłowym potworem, która rozgrywać się będzie na trzech płaszczyznach czasowych zahaczając także o czasy współczesne. Obsada liczy sobie niemal 50 dzieci w wieku 11-13 lat wybranych w czerwcu na specjalnych przesłuchaniach.

– Dzieci intensywnie przygotowują sztukę przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku, od 10.00 rano do 17.00. Ale oczywiście oprócz prób i przygotowań, po prostu dobrze się tutaj bawią. Rodzice twierdzą, że kiedy młodzi aktorzy wracają po całym dniu do domu, są jednocześnie zachwyceni tym, co tutaj się dzieje, ale również kompletnie wyczerpani – mówi Jenny Clooney, dyrektor programowa Little Red Kettle.

Dziecięcy teatr co roku w okresie letnim organizuje tzw. summer camp, w trakcie którego przygotowywane jest przedstawienie, które następnie pokazywane jest szerokiej publiczności w miejscowym teatrze. W tym roku opowieść o trzygłowym potworze, starym drzewie, gigantach i pokonywaniu niewoli poprzez muzykę zabierze widzów w podróż przez irlandzką historię.

Rozgrywająca się na trzech płaszczyznach czasowych sztuka została napisana w latach 90. przez Bena Hennessy i Liama Meaghera, a reżyserowana jest przez dwóch Benów – Hennessy i Quinlana. Jak oni sami mówią, będzie to jedno z najbardziej spektakularnych przedstawień przygotowywanych przez Little Red Kettle w ostatnich latach.

Ponadczasowa sztuka

Premiera sztuki zbliża się wielkimi krokami i zarówno młodzi aktorzy, jak i cała obsługa nie mogą się doczekać reakcji publiczności.

– To mój pierwszy raz jako aktora i jestem strasznie podekscytowany. Gram postać zwaną Gangly i mam kilka śmiesznych kwestii. Jestem ciekaw jak to wypadnie – mówi dwunastoletni Josh grający jedną ze współczesnych postaci.

Little Red Kettle

Z kolei jedenastoletni Iarla Hennessy, weteran lokalnych scen, otrzymał rolę Lusmore’a jednej z głównych postaci w sztuce.

– Gram garbatego wieśniaka z mitycznych czasów gigantów i potworów. Wszyscy dookoła mu dokuczają, ale tak naprawdę to bardzo silna postać, z czego nikt nie zdaje sobie na początku sprawy. Oprócz tego, że mogę grać w sztuce, poznaję tutaj dużo fajnych ludzi – mówi Iarla.

Wiele dzieci trafia do Little Red Kettle po obejrzeniu spektakli z lat poprzednich. Tak było w przypadku jedenastoletniej Katie Mai, która zachwyciła się ubiegłoroczną sztuką i stwierdziła, że w to lato ona sama chce wyjść na scenę.

– Little Red Kettle to jak wybuch wyobraźni! To coś wspaniałego! Może się wydawać, że siedem godzin dziennie to strasznie długo, ale przeważnie nawet nie zauważamy jak czas nam mija – stwierdziła Katie Mai.

Jednymi z najważniejszych postaci w sztuce są trzy boginie, które inspirują głównych bohaterów do działania. Jedną z nich gra trzynastoletnia Devlyn.

– Boginie kontrolują całą historię. To one każą Lily napisać historię, Doire – grać muzykę, a Lusmorowi – stworzyć posąg. Uważam, że ludzie powinni zobaczyć sztukę, bo każdy tutaj znajdzie przesłanie dla siebie. Mieszamy tutaj bajki, legendy, rzeczywistość i oczywiście wspaniałych aktorów w fantastycznych kostiumach – mówi Devlyn.

W sztuce znajdziemy także polski akcent, bowiem kostiumy do przedstawienia projektuje Iwa Wiśniewska, która na co dzień asystuje przy warsztatach teatralnych prowadzonych przez Little Red Kettle. Podczas przygotowań do sztuki ma okazję wykorzystać swoje umiejętności nabyte na kursie projektowania i szycia odzieży.

Kostiumy przez nią zaprojektowane, a przede wszystkim grę aktorską, będzie można podziwiać w Theatre Royal w dniach 8-10 sierpnia. Bilety można już zamawiać poprzez stronę teatru.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.