Lokalne firmy budowlane straciły kontrakt z władzami miasta

Lokalne firmy budowlane
fot. Pixabay.com

Dwanaście lokalnych firm budowlanych z Waterford straciło kontrakt z władzami miasta i hrabstwa na budowę i remonty domów socjalnych. Właściciele tych firm twierdzą, że tym samym 130 rodzin straci główne źródło utrzymania. Jednocześnie władze lokalne nie uzyskają tego, co było ich zamiarem, czyli zwiększenia podaży mieszkań i domów socjalnych.

Michael Sheridan z firmy Shercon, która do niedawna była jednym z głównych kontrahentów władz Waterford twierdzi, że z niewyjaśnionych bliżej przyczyn Wydział Mieszkaniowy w Waterford zaoferował kontrakt firmie CTS Project z Newry. Tym samym lokalne firmy i ich podwykonawcy utraciły znaczące źródło dochodów. Dla niektórych z nich może to oznaczać koniec działalności.

– Mamy kryzys mieszkaniowy, a oni [władze Waterford] robią coś takiego 130 rodzinom. Gdyby to, na przykład, Penney’s zwolnił tyle osób, sprawa trafiłaby na czołówki wszystkich gazet. Nami widać nikt się nie przejmuje – mówi rozżalony Michael Sheridan.

Wszystkie 12 firm, które straciły kontrakty zatrudniało wykwalifikowanych pracowników z Waterford i okolic.

– Jedną z głównych zalet zatrudniania miejscowych jest to, że najczęściej starają się oni wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią, wiedząc, że w domu, który budują lub remontują może zamieszkać ktoś, kogo znają. Z pewnością wykonywali swoją pracę powyżej tzw. „minimalnych standardów” wymaganych przez władze lokalne – mówi Michael Sheridan.

Ivan Grimes, szef Wydziału Mieszkaniowego przy Waterford City and County Council, twierdzi, że owe „minimalne standardy” są dokładnie określone w aktach prawnych uchwalonych w roku 2017. Obejmują one zarówno nieruchomości wynajmowane prywatnie jak i domy czy mieszkania socjalne. Oznacza to, że firmy pracujące dla władz lokalnych muszą wypełniać takie same normy jak te działające na rynku komercyjnym.

Obniżone standardy

Pracownicy firm budowlanych widzą sytuację zupełnie inaczej. Ich zdaniem kryzys mieszkaniowy przyczynił się do znaczącego obniżenia standardów, szczególnie w przypadku nieruchomości socjalnych.

– Dawniej zwykle wymienialiśmy całą kuchnię i bojler, wykonywaliśmy przegląd wszystkich instalacji i malowaliśmy całe mieszkanie. W przypadku domów, malowaliśmy też na zewnątrz. Ostatnio standardy znacząco się obniżyły. Najczęściej wystarczyło, że zakleiliśmy większe dziury i lekko odmalowaliśmy. Resztą musiał zająć się najemca – mówi jeden z pracowników lokalnej firmy budowlanej.

Zdaniem Ivana Grimesa jednym z głównych powodów podpisania nowego kontraktu z CTS Project jest skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie domów i mieszkań do przekazania nowym lokatorom. Ma to znacząco zmniejszyć kolejki oczekujących na domy i mieszkania socjalne.

Jednocześnie Michael Sheridan twierdzi, że lokalne firmy zawsze oddawały nieruchomości do użytku zgodnie z harmonogramem narzucanym przez władze lokalne. Opóźnienia zdarzały się jedynie w przypadku złych warunków pogodowych lub z przyczyn niezależnych od wykonawców.

Ivan Grimes twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy nowy kontrahent będzie wywiązywał się z umów w terminie. Jednak jego zdaniem wybranie jednej firmy zajmującej się kompleksowo obsługą nieruchomości socjalnych spowoduje znaczące oszczędności czasowe i finansowe.

– Wszystkie władze lokalne muszą składać coroczne raporty krajowej komisji nadzorującej ich prace (NOAC). W raportach tych znajdują się także informacje na temat kosztów przygotowania domów i mieszkań socjalnych oraz na temat czasu oczekiwania. Uważam, że wybór nowej firmy znacząco zmniejszy wydatki i pozwoli na szybsze budowanie i remontowanie nieruchomości – mówi Ivan Grimes.

Po podpisaniu kontraktu wartego około 1,5 miliona euro rocznie firma CTS Project zapowiedziała, że planuje zatrudnienie kilkudziesięciu specjalistów z Waterford i okolic.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.