Lokalne władze nie pomogą w rozwiązaniu impasu

Lokalne władzeMinister Mieszkalnictwa Eoghan Murphy zbada sprawę opłat, których żąda Irish Water za podłączanie domów do sieci wodociągowej na niektórych osiedlach. Sprawa dotyczy także jednego z osiedli budowanych w Tramore, którego wykonawca nie chce przerzucać wygórowanych opłat na kupujących domy.

Interwencja ministra jest spodziewana po tym jak pochodzący z Portlaw senator Paudie Doffey zwrócił Ministerstwu Mieszkalnictwa uwagę na wygórowane opłaty, których żąda Irish Water. W liście do Ministerstwa napisał on między innymi: „Sytuacja ta powoduje pat, w wyniku którego wstrzymano prace budowlane. Pracownicy nie pracują, a żadne nowe domy nie są budowane. Dla Tramore w hrabstwie Waterford to jest poważny problem, którym trzeba się zająć.”

W odpowiedzi na list minister Murphy zapowiedział interwencję w tej sprawie i ma nadzieję, że problem uda się rozwiązać jak najszybciej.

– Z informacji otrzymanych od Irish Water wynika, że kwestia ta może dotyczyć ponad 130 000 nowych domów, które nie są jeszcze podłączone do sieci wodociągowej. Sama ta liczba daje pojęcie o ogromnej skali problemu – czytamy w oświadczeniu ministra Murphy.

Jednocześnie radni miasta i hrabstwa Waterford zostali poinformowani, że władze samorządowe nie są w stanie pomóc w rozwiązaniu konfliktu między firmą budowlaną w Tramore a Irish Water. Wprawdzie sprawa dotyczy także konkretnego osiedla w Tramore, ale jest to kwestia, którą należy rozwiązać na poziomie krajowym. Dlatego też władze Waterford nie są partnerami do rozmów z Irish Water w tej sprawie.

– Wiem, że są lokalne firmy, które są gotowe wykonać prace przyłączeniowe za znacznie niższą cenę niż proponowane przez Irish Water 536 000 euro. Mogłoby to pomóc w ponownym uruchomieniu budowy 49 domów. Niestety Irish Water blokuje decyzje w tej sprawie – mówił radny Jim Griffin.

Władze Waterford kontaktowały się w tej sprawie z Irish Water, jednak bez skutku, gdyż ta niezależna agencja rządowa nie chce rozmawiać z władzami samorządowymi twierdząc, że jest to kwestia, którą należy uregulować na szczeblu krajowym.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.