Michael D. Higgins wygrał także w Waterford

Higgins
fot. Irish Examiner

Podobnie jak w całej Irlandii, także w Waterford, urzędujący prezydent Michael D. Higgins wygrał piątkowe wybory prezydenckie znaczącą większością głosów. Na drugim miejscu znalazł się Peter Casey.

Liczenie głosów w wyborach prezydenckich w Waterford zakończyło się w sobotę ok. godz. 16.30, kiedy to przewodniczący komisji wyborczej Niall Rooney ogłosił zwycięstwo Michaela D. Higginsa, który otrzymał 18 609 głosów (52%). Taki rezultat nie był dla nikogo zaskoczeniem, gdyż obecny prezydent zdecydowanie prowadził we wszystkich sondażach wyborczych.

Zaskoczeniem może być drugie miejsce Petera Casey’a, który w Waterford zebrał 8 822 głosy (24%). Komentatorzy twierdzą, że tak dobry wynik to zasługa jego wypowiedzi dotyczącej Travellersów. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu 10% głosów, co obrazuje jak wielką przewagę miał Michael D. Higgins.

Liczący głosy w Waterford stwierdzili, że wybory prezydenckie nie wzbudzały wielkich emocji, a łatwo przewidywalny wynik sprawił, że tym razem w hali sportowej WIT gdzie liczono głosy pojawiła się jedynie garstka widzów, zwolenników zwycięskiego kandydata.

Wśród nich byli lokalni radni, którzy wspierali kampanię Michaela D. Higginsa – Jack Walsh i Seamus Ryan. Ich zdaniem obecny prezydent był faworytem głównie ze względu na swoją nieposzlakowaną opinię oraz fakt, że przez ostatnie siedem lat godnie reprezentował Irlandię.

– Michael D Higgins wspaniale pracował na rzecz całego kraju przez ostatnie lata. Jest wciąż sprawny intelektualnie a jego styl bycia zjednuje mu przyjaciół we wszystkich grupach społecznych. Dzięki temu ma prawo twierdzić, jest prezydentem wybranym przez cały naród irlandzki – mówił po ogłoszeniu wyników radny Jack Walsh.
Bluźnierstwo odrzucone

Jednocześnie z wyborami prezydenckimi przeprowadzono referendum w sprawie zniesienia zapisu w Konstytucji mówiącego o karze za bluźnierstwo. Podobnie jak w przypadku wyborów, także i w referendum wyniki w Waterford nie odbiegały od tych krajowych. Zdecydowana większość głosujących (66%) zagłosowała za zmianą Konstytucji.

Szczegółowe wyniki wyborów prezydenckich w Waterford:

Peter Casey – 8,822 (24%)

Gavin Duffy – 847 (2%)

Joan Freeman – 2,025 (5%)

Sean Gallagher – 2,530 (7%)

Michael D. Higgins – 18,609 (52%)

Liadh Ni Riada – 2,837 (8%)

Frekwencja – 43%.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.