Mieszkańcy wypowiedzieli się o pracy Gardy

Joint Policing Committee
fot. Munster Express

W poniedziałek 3 września przedstawiciele Gardy, władz Waterford oraz liczni mieszkańcy hrabstwa uczestniczyli w spotkaniu Joint Policing Committee, podczas którego przedstawiono plan działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na lata 2018-2023. Zdaniem szefa Gardy w Waterford, nadinspektora Chrisa Delaney, pięcioletni plan ma zbliżyć Gardę z lokalnymi społecznościami. Głównym założeniem planu jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców dzięki bliższej współpracy z funkcjonariuszami Gardy.

Radny Eddie Mulligan, który przewodniczył spotkaniu stwierdził, że pięcioletni plan jest owocem szerokich konsultacji w lokalnych społecznościach w całym hrabstwie oraz licznych rozmów z funkcjonariuszami, którzy służą trym społecznościom na codzień. Jego zdaniem współpraca między Gardą a mieszkańcami jest kluczowym elementem strategii zapewniającej bezpieczeństwo obywateli.

Joint Policing Committee jest dziewięcioosobową komisją nadzorującą działania lokalnej Gardy. Jednym z zadań członków komisji jest także doradzanie funkcjonariuszom w działaniach na rzecz mieszkańców hrabstwa Waterford. Każdy z członków komisji jest doświadczonym funkcjonariuszem państwowym oraz reprezentuje określoną lokalną społeczność.

W trakcie spotkania, w którym uczestniczyło wyjątkowo wielu mieszkańców miasta i hrabstwa, członkowie komisji oraz Gardy usłyszeli wiele komentarzy na temat pracy funkcjonariuszy. Zdaniem wielu mieszkańców zaufanie do Gardy spadło w ostatnich latach. W rezultacie wiele przestępstw nie jest zgłaszanych, a lokalne społeczności zaczynają borykać się z problemem rosnącej przestępczości.

– Zasada sjest bardzo prosta. Jeśli nie wiemy o znaczącej liczbie przestępstw, nie możemy na nie reagować i nie możemy odpowiednio planować naszych patroli czy innych działań. Dlatego powtarzam to, co mówiłem już niejednokrotnie – należy zgłaszać wszystkie przestępstwa i wykroczenia. Tylko w ten sposób możemy zapobiec kolejnym – mówił nadinspektor Chris Delaney.
Przestępczość nieznacznie wzrosła

Jednym z poważniejszych problemów zgłaszanych przez mieszkańców jest narastający problem chuligańskich wybryków. Jest to widoczne szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nie ma stałych posterunków czy patroli Gardy. Niektórzy mieszkańcy otwarcie mówili, że obawiają się długich i ciemnych zimowych miesięcy, kiedy można spodziewać się szczególnego natężenia zachowań chuligańskich.

Jeden z mieszkańców osiedla położonego przy Dunmore Road w Waterford zwrócił się do Gardy z prośbą o szczególne natężenie patroli w Halloween. Przypomniał, że w ubiegłym roku grupki młodzieży dosłownie sterroryzowały mieszkańców oraz doprowadziły do wcześniejszego zamknięcia wielu sklepów i firm. Nadinspektor Delaney obiecał przyjrzeć się sytuacji i odpowiednio zareagować w tym roku.

Na spotkaniu zaprezentowano także dane statystyczne dotyczące przestępczości w Waterford, które wskazują na rosnącą wykrywalność zarówno drobnych jak i poważniejszych przestępstw. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba wykrytych przestępstw i wykroczeń związanych z narkotykami.

Nieznacznie wzrosła liczba kradzieży z domów i samochodów, ale zdaniem nadinspektora statystyki będą wyglądały lepiej pod koniec roku. Ma to związek z zatrzymaniem członków dużej grupy odpowiedzialnej za serię włamań i kradzieży na początku tego roku.

Na zakończenie spotkania Joint Policing Committee nadinspektor Delaney stwierdził, że na ulicach Waterford jest obecnie więcej funkcjonariuszy niż jeszcze rok temu. Jednak Garda wciąż polega głównie na reakcjach lokalnych społeczności, które powinny ściśle współpracować z przedstawicielami sił policyjnych na ich terenie.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.