Minister popiera rozwój lotniska w Waterford

Rozwój lotniskaMinister ds. Mieszkalnictwa, Planowania i Samorządu, Eoghan Murphy wystosował oficjalny list do Ministerstwa Transportu, w którym wsparł plany wydłużenia pasa startowego na lotnisku w Waterford. Jego zdaniem w ten sposób można „wspomóc rozwój regionu zaniedbywane go przez wiele poprzednich rządów”. 

Wsparcie rządowe dla wydłużenia pasa startowego oraz specjalne dotacje na ten cel to jeden z głównych warunków zaangażowania prywatnych inwestorów w projekt rozwoju lokalnego lotniska w Waterford. List ministra Murphy’ego daje nadzieję na realizację planów tak potrzebnych dla rozwoju całego południowego-wschodu.

W tym samym czasie inwestor planujący przebudowę Północnego Nabrzeża – Falcon Real Estate Management – ogłosił, że wybrał firmę, która zajmie się stworzeniem planów projektowych. Wybrana została także agencja, której zadaniem będzie znalezienie najemców dla przestrzeni handlowych i biurowych w kompleksie, który powstanie nad rzeką Suir.

Agencja – Cushman & Wakefield – ma zamiar ściągnąć do Waterford kilkanaście dużych firm handlowych oraz zaoferować przestrzeń biurową przynajmniej pięciu dużym spółkom planującym inwestycje w regionie.

Zarówno list ministra Murphy’ego jak i decyzja firmy Falcon to dobre znaki dla rozwoju miasta oraz całego południowego-wschodu. Dają one nadzieję, że już wkrótce Waterford stanie się regionalnym centrum handlowo-biznesowym, które będzie przyciągało coraz więcej inwestorów.

– Waterford jest jednym z czterech miast w Irlandii, które mogą stanowić przeciwwagę dla dominacji Dublina. Plany dla tego miasta przewidują rozwój nawet o 50% do roku 2040, jednak by to osiągnąć, konieczna jest rozbudowa lokalnego lotniska – czytamy w liście ministra adresowany do Ministerstwa Transportu. 

W sumie lotnisko w Waterford może obsługiwać wszystkich mieszkańców południowego-wschodu, czyli ponad pół miliona osób. Pozwoli też inwestorom na szybszą komunikację z regionem, który potrzebuje nowych inwestycji.

– Mimo że region ma dobre połączenie drogowe z Dublinem, to nie jest dobrze skomunikowany z innymi regionami. Port lotniczy pozwoliłby na poprawę tej sytuacji. Co więcej, w tej chwili Waterford jest jedynym w Irlandii miastem, które ma szansę na pozyskanie nowych połączeń lotniczych z dużymi miastami w Europie. Byłoby to istotnym elementem rozwoju biznesu i turystyki w regionie – napisał minister Murphy. 

Lotnisko w Waterford nadal czeka na kluczowe decyzje rządu dotyczące jego przyszłości. Dotacje rządowe są jedynym sposobem na rozwój portu lotniczego, którego pas startowy jest zbyt krótki, by przyjmować duże samoloty odrzutowe obsługujące połączenia do miast w Europie.

Zdaniem profesora Raya Griffina, autora raportu na temat stanu gospodarki w regionie południowo-wschodnim, list ministra Murphy’ego to część strategii rządowej polecającej na odsuwaniu w czasie kluczowych decyzji.

– Jestem bardzo sceptyczny co do znaczenia tego listu, podobnego do wielu poprzednich, z których nic nie wynikało. Rozbudowa lotniska została obiecana przez rząd już w roku 2016 i od tamtej pory rząd wystosował już kilkanaście bardzo ładnie sformułowanych listów, z których nie wynikło nic. Podobne listy są pisane w sprawie całodobowej opieki kardiologicznej i także z nic niewiele wynika. Waterford potrzebuje więcej konkretnych działań a mniej pustych słów – podsumował profesor Griffin. 

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.