Minister zapowiada 10 000 nowych miejsc pracy

fot. Minister Heather Humpreys

W ubiegły piątek na lokalnej uczelni Waterford Instiute of Technology (WIT) Minister ds. Biznesu, Przedsiębiorczości i Innowacji, Heather Humpreys oficjalnie ogłosiła regionalny program rozwoju biznesu dla południowo-wschodniej części Irlandii – Regional Enterprise Plan. Zgodnie z jego założeniami w ciągu najbliższych lat w rejonie ma powstać 10 000 nowych miejsc pracy oraz centrum szkoleniowe dla technologii 3D.

W uroczystości inauguracyjnej wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, między innymi ministrowie stanu John Halligan i John Paul Phelan, posłowie, radni oraz przedstawiciele organizacji promujących przedsiębiorczość w Irlandii. Szefem programu został mianowany Frank O’Regan.

Zgodnie z założeniem planu rozwoju regionu w ciągu najbliższych lat ma powstać kilka centr wsparcia dla przedsiębiorców, a sam region będzie promowany wśród potencjalnych inwestorów. Przedstawiciele rządu zapowiadają także, że w ciągu najbliższych lat południowy-wschód może spodziewać się znaczącego wzrostu inwestycji w infrastrukturę.

Minister Humpreys stwierdziła, że Waterford i cały region mają stać się jednym z krajowych centr kształcenia kadr dla przemysłu i firm z branży nowoczesnych technologii. Duży nacisk zostanie także położony na promocję regionu wśród agencji turystycznych, aby zapewnić stały napływ turystów i rozwój także tej branży.

10 000 nowych miejsc pracy

Do końca roku 2020 w regionie południowo-wschodnim ma powstać ponad 9 000 nowych miejsc pracy, a kolejne 1 000 jest planowane na rok 2021. Pozwoli to znacząco obniżyć stopę bezrobocia w hrabstwie Waterford i całym rejonie.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że te plany są bardzo ambitne, ale jednocześnie widać, że Waterford i okolice już teraz przeżywają boom gospodarczy, który zapowiada jeszcze szybszy rozwój w przyszłości. W sumie w ciągu ostatnich sześciu lat w całym regionie południowo-wschodnim powstało 32 000 nowych miejsc pracy, więc sądzimy, że kolejne 10 000 jest realną liczbą – mówił Frank O’Regan, szef Regional Enterprise Plan. 

Minister Humpreys stwierdziła, że region pozostawał przez wiele lat zaniedbany, jednak teraz szybko nadrabia zaległości wobec reszty kraju. Jednym z celem programu jest znaczące ograniczenie bezrobocia, które ma zostać osiągnięte poprzez dodatkowe inwestycje rządowe oraz promocję regionu wśród potencjalnych inwestorów.

– Rząd zaaprobował dotację w wysokości 1,3 miliona euro na centrum szkoleniowe technologii 3D, które będzie wyposażone w najnowszy sprzęt do druku 3D, zarówno w plastiku jak i w metalu.Powstanie tego centrum pozwoli na szybki rozwój regionu w ciągu kolejnych 10 lat – mówiła minister Humpreys. 

Zdaniem ministra stanu Johna Halligana centrum to będzie miało znaczenie nie tylko regionalne, ale także międzynarodowe. Uważa on, że może ono ściągać do Waterford specjalistów w całego świata i stać się jednym ze sposobów promocji regionu na rynkach międzynarodowych.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.