Mistrzostwa GAA w Waterford w 2019

Mistrzostwa GAA
fot. Irish Times

W czerwcu przyszłego roku Waterford może się spodziewać przybycia nawet 10 000 zawodników i fanów, którzy przybędą do miasta na Międzynarodowe Mistrzostwa GAA. Rozgrywane po raz pierwszy poza Dublinem zawody zgromadzą niemal półtora tysiąca zawodników hurlinga, camogie i futbolu gealickiego.

Zawody rozpoczną się 28 czerwca 2019 wielką paradą przez całe miasto, w której udział wezmą zawodnicy z sześciu kontynentów. Będzie to jednocześnie uroczyste otwarcie mistrzostw, które potrwają do 1 sierpnia. Mecze finałowe zostaną rozegrane na stadionie Croke Park w Dublinie.

Poprzednie mistrzostwa, rozegrane w roku 2016 zgromadziły ponad 7 000 fanów. Organizatorzy zapowiadają, że za rok do Waterford może zjechać ich nawet 10 000. Władze lokalne oraz kierownictwo GAA mają nadzieję, że masowa impreza sportowa przyniesie miastu nie tylko sławę, ale także znaczące dochody z turystyki.

Większość meczów zostanie rozegrana na nowoczesnych boiskach WIT Arena w Carriganore. Natomiast zawodnicy oraz obsługa drużyn zostaną zakwaterowani w akademikach oraz miejscowych hotelach.

Wielka szansa dla Waterford
– Niezwykle się cieszymy, że możemy zorganizować mistrzostwa w regionie, gdzie tradycja GAA jest wciąż żywa. Mam nadzieję, że wszyscy zawodnicy poczują prawdziwą, lokalną atmosferę irlandzkiego sportu. W Dublinie byłoby to niemożliwe ze względu na jego różnorodność i wielkość – mówi Pat Daly, szef działu zajmującego się zawodami w GAA.

W tej chwili trwają przygotowania do mistrzostw, a do klubów i drużyn narodowych wysyłane są oficjalne zaproszenia. Kiedy wszystko zostanie zaplanowane GAA chce zorganizować w Waterford wielką uroczystość, na której zaprezentowane zostaną wszystkie drużyny oraz miejsca rozgrywek.

– Chciałbym pochwalić władze GAA za podjęcie wyzwania zorganizowania mistrzostw właśnie w Waterford. Wiem, że wiele drużyn zamieszka w akademikach, ale lokalny sektor turystyczny z pewnością pozytywnie odczuje napływ tysięcy fanów hurlinga, camogie i futbalu gealickiego – mówi radny Eddie Mulligan, który od dłuższego czasu starał się ściągnąć poważne rozgrywki GAA do miasta.

Jego zdaniem tak wielka i poważna impreza sportowa to nie tylko szansa dla miejscowych klubów na dobre zaprezentowanie się, ale też okazja do pokazania tego co Waterford i całe hrabstwo ma najlepszego do zaoferowania.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.