Młodzież zaadaptowała „Folwark zwierzęcy”

Folwark zwierzęcy
fot. WYA

Młodzi aktorzy biorący udział w letnim projekcie Waterford Youth Drama zdecydowali się w tym roku zaadaptować znaną powieść George’a Orwella „Folwark zwierzęcy”. Sztuka jest już gotowa, a pierwsze przedstawienie odbędzie się już jutro (czwartek) w Garter Lane.Zgodnie z oryginałem młodzi aktorzy przyjmą role zwierząt gospodarskich szykujących się i przeprowadzających rewolucję przeciw ludziom.

Sama powieść Orwella jest jedną z najbardziej znanych i uznanych książek na świecie i jest świadectwem rozczarowania autora ideologią komunistyczną. Sztuki napisane na podstawie książki były wystawiane na całym świecie, a od jutra będzie można się przekonać jak widzą ją młodzi ludzie z Waterford.

Ollie Breslin, dyrektor artystyczny organizacji Waterford Youth Arts (WYA), która prowadzi letnie zajęcia teatralne, stwierdził, że co roku przed młodzieżą stawiane są nowe wyzwania. „Folwark zwierzęcy” jest jego zdaniem jednym z najpoważniejszych projektów jakie WYA przeprowadziło do tej pory.

– Staramy się pokazać młodym ludziom różne formy sztuki teatralnej. Raz to oni sami tworzą sztukę i potem ją wystawiają, innym razem bierzemy na warsztat już istniejący materiał i staramy się z nieco wyciągnąć coś nowego. Najważniejsze, by młodzi aktorzy mogli rozwijać swoje umiejętności aktorskie. Jednocześnie tegoroczne przedstawienie to doskonałą okazja do przyjrzenia się światu polityki i temu jak funkcjonuje współczesny świat – mówi Ollie Breslin.
Folwark zwierzęcyNowe podejście do zwierząt

Reżyserka Rhiann Jeffrey nie chce zdradzać szczegółów adaptacji przygotowanej przez Waterford Youth Drama, ale mówi, że sztuka porusza nieoczekiwane aspekty powieści Orwella.

– Gramy w zupełnie inny sposób niż byłem przyzwyczajony do tej pory. Bohaterowie są zwierzętami, ale my nie przebieramy się za zwierzęta. Jedynie przyjmujemy zwierzęce cechy pozostając ludźmi – wyjaśnia siedemnastoletni Alex grający Minimusa.

Młodzi aktorzy starają się wyciągać własne wnioski ze sztuki i odnajdują tam niespodziewane wątki. Dziewiętnastolatka Isobel grająca Squealera przyrównuje jego postać do Josepha Goebbelsa. Jej bohater, podobnie jak twórca nazistowskiej propagandy, staje się nośnikiem idei głoszonych przez Napoleona. Studiująca socjologię Isobel twierdzi, że wiedza nabyta na studiach pozwoliła jej na głębsze spojrzenie na  graną postać.

– Wszyscy przybieramy zwierzęce cechy jednocześnie zachowując ludzką postawę. Ja gram starą kozę i muszę pokazać, że jestem wyniosła i przemądrzała. Kiedy zaczynaliśmy próby, wszyscy myśleliśmy, że zagramy w przebraniach zwierząt, jednak reżyserka zdecydowała się na inne podejście. Jest ono subtelniejsze i wymaga nieco więcej zaangażowania ze strony publiczności – wyjaśnia najmłodsza wśród aktorów Chloe.

„Folwark zwierzęcy” w adaptacji Waterford Youth Drama będzie można obejrzeć w teatrze Garter Lane w dniach od 23 sierpnia do 1 września.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.