Moc atrakcji na Festiwalu PolskaEire w Waterford

Moc atrakcji na Festiwalu PolskaEire
Foto: Polska Szkoła w Waterford

W tym roku obchody Festiwalu PolskaEire w Waterford skupią się w Polskiej Szkole oraz Garter Lane, i z pewnością każdy chętny znajdzie coś dla siebie. Festiwal, którego zadaniem jest wzmocnienie więzi między polską a irlandzką społecznością rozpocznie się oficjalnie 25 maja i potrwa od 10 czerwca. W Waterford pierwszą imprezą festiwalową będzie Piknik Rodzinny w Polskiej Szkole zaplanowany na sobotę 26 maja.

Impreza, która będzie miała miała miejsce w De la Salle College w Newtown, będzie jednocześnie okazją do świętowania 10-lecia istnienia Polskiej Szkoły w Waterford. Na samym pikniku możemy się spodziewać zarówno czegoś dla ciała, jak i dla ducha. Obok grilla i stoisk z jedzeniem znajdzie się także miejsce na rękodzieło, nadmuchiwane zamki, ścianę wspinaczkową, malowanie twarzy, oraz koncerty, występy i konkursy sportowe.

W tym roku po raz pierwszy na pikniku rozegrany zostanie turniej piłki nożnej między reprezentacjami polskich szkół w Irlandii i lokalnych szkół piłkarskich. Uczestnikom czas umilać będzie polsko-irlandzki zespół Lithium Lounge, a na zakończenie pikniku wyłonieni zostaną zwycięzcy loterii fantowej.

Moc atrakcji na Festiwalu PolskaEire
Foto: Polska Szkoła w Waterford
Piknik Rodzinny w Polskiej Szkole

Sobotni piknik rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa aż do 15:00. Organizatorzy zapowiedzieli, że pogoda została zarezerwowana i ma dopisać przez cały czas trwania imprezy. Drużyny chętne do wzięcia udziału w turnieju piłkarskim mogą zgłaszać się drogą mailową na adres PolishCommunityWaterford@gmail.com.

Turniej piłkarski odbędzie się z 4 kategoriach wiekowych:

  • trampkarze
  • juniorzy młodsi
  • juniorzy starsi
  • dorośli

Udział w nim zapowiedziało już kilka drużyn, między innymi reprezentacje zaprzyjaźnionych szkół z Cavan, Dublina oraz kilka ekip piłkarskich z Waterford, New Ross i Portlaoise. Nie zabraknie też reprezentacji zuchów z Gromady „Bajkowy Wóz” i harcerzy z  3DH „Dęby” oraz Polska Szkółki Piłkarskiej „Legia” z Waterford.

Festiwal PolskaEire w Waterford to oczywiście nie tylko Piknik Rodzinny w Polskiej Szkole. W tym roku zaplanowano także szereg innych imprez, w tym pokazy filmowe i wspólny polsko-irlandzki przejazd rowerowy.

Moc atrakcji na Festiwalu PolskaEirePokazy filmowe i przejazd rowerowy

W dniach 27-29 maja kino w Garter Lane przy O’Connell Street wyświetli trzy polskie filmy – Zjednoczone Stany Miłości, Ostatnia Rodzina i Chce się żyć. Wszystkie seanse zaczynają się o godz. 19:30, a na filmy warto zaprosić irlandzkich znajomych, bowiem będą one wyświetlane z angielskimi napisami.

Zjednoczone Stany Miłości opowiada historię czterech pozornie szczęśliwych kobiet w różnym wieku, które nagle postanawiają odmieć swoje życie. Ich losy przeplatają się z wydarzeniami roku 1990, z euforią radości po odzyskaniu niepodległości oraz z niepewnością jutra.

Ostatnia Rodzina to prawdziwa historia rodziny znanego polskiego malarza Zdzisława Beksiński, jego żony Zofii i ich syna Tomasza, uznanego krytyka muzycznego i tłumacza. Życie tej ekscentrycznej rodziny znacząco odbiegało od ogólnie przyjętych standardów, co w umiejętny sposób udało się pokazać w filmie.

Chce się żyć jest historią młodego chłopaka cierpiącego na porażenie mózgowe oraz jego zmagań z codziennym życiem na tle przemian w latach 80. i 90. w Polsce.

Wszystkie trzy filmy zyskały sobie uznanie publiczności i krytyków. Z pewnością warto je zobaczyć samemu i pokazać irlandzkim znajomym jako przykład osiągnięć polskiej kinematografii. Bilety na wszystkie seanse w cenie 9 euro (6 euro dla uczniów i studentów).

Z kolei 3 czerwca, w niedzielę, także w Garter Lane zorganizowany zostanie Polski Piknik, na którym oprócz typowego polskiego grilla będzie można posmakować także polskiej muzyki na żywo oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. Fani gier planszowych (których zachęcamy do przyniesienia własnych gier) będą mieli okazję spotkać podobnych sobie zapaleńców w Kąciku Gier. Z kolei rodzice i dzieci będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Magdę Karol (12:00-14:00) i Karolinę Laser (14:00-16:00).

Ostatnią z imprez festiwalowych w Waterford będzie wspólny polsko-irlandzki przejazd rowerowy po Waterford Greenway. Odbędzie się on 10 czerwca i wystartuje o godz. 9:00 z WIT West Campus. Uczestnicy przejadą rodzinnym tempem do Kilmeadan, gdzie zatrzymają się na odpoczynek i piknik.

Będzie to już czwarta edycja Festiwalu PolskaEire, który organizowany jest w całej Irlandii, a także w kilku miejscach w Polsce. Jego celem jest wzmocnienie relacji między polską a irlandzką społecznością poprzez szereg imprez kulturalnych, sportowych, naukowych i biznesowych.

Wszystkich chętnych zapraszamy na imprezy festiwalowe do Waterford i nie tylko.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.