Nadmierne wydatki władz lokalnych

Nadmierne wydatki władz lokalnych

Audyt wydatków władz Waterford w roku 2016 wykazał, że pracownicy City & County Council mieli do dyspozycji ponad 100 kart kredytowych. Wydatki poczynione tymi kartami sięgnęły aż 850 000 euro. Z raportu sporządzonego przez Jamesa Morana, audytora z ministerstwa odpowiedzialnego za władze lokalne, wynika, że „rodzaj wydatków, ich wysokość oraz niedostateczna kontrola nad nimi są powodem do niepokoju.”

W roku 2016 karty kredytowe będące w dyspozycji pracowników City & County Council były używane do pokrycia wydatków w pubach, sklepach, restauracjach, hotelach. Wydatki przekroczyły 850 000 euro, a audytor wyraził zaniepokojenie brakiem dostatecznej kontroli nad rodzajem i skalą wydatków.

Lokalny tygodnik Waterford News & Star, działając na podstawie przepisów o wolnym dostępie do publicznych informacji, otrzymał szczegółowe zestawienie wydatków. Wynika z niego, że ponad 37 000 euro zostało wydanych w pubach, barach i restauracjach w mieście i hrabstwie Waterford. Pracownicy dysponujący kartami najczęściej bywali w The Munster Bar, The Reg oraz McLeary’s. W każdym z tych miejsc wydali grubo ponad 4 000 euro.

Ponad 42 000 euro wydano na hotele, z czego ponad 20 000 euro na zakwaterowanie dla rodzin i osób zagrożonych bezdomnością. Z pozostałych pieniędzy większość wydano poza Waterford, przeważnie na hotele w Dublinie. Co ciekawe, miejskie karty kredytowe były też wykorzystywane do płacenia za parkingi, również przeważnie w Dublinie. Wydano tam w sumie niemal 7 000 euro. Audytor wskazuje, że korzystanie z parkingów w centrum miasta okazało się bardzo kosztowne. Jego zdaniem parkowanie w Dublinie na parkingu przy Red Cow i korzystanie z tramwaju LUAS mogłoby pozwolić na oszczędności rzędu 4 000 euro.

Niemal 9 000 euro wydano w sklepach w całej Irlandii, z czego większość (6 000 euro) w sklepie TK Maxx w Tralee. Rzecznik władz miejskich wyjaśnił, że wydatki te były konieczne i związane z obroną cywilną. Dodatkowo 6 000 euro wydano na zaopatrzenie stołówek oraz na produkty żywnościowe dla pracowników. W roku 2016 ponad 10 000 euro wydano na stacji benzynowej Jaybees przy drodze z Waterford do Dunmore East. Rzecznik prasowy wyjaśnił, że chodzi głównie o zakup paliwa do samochodów, jednak nie potrafił wyjaśnić kilku jednorazowych transakcji na sumy przekraczające 300 euro.

Konieczna większa kontrola

W raporcie kończącym audyt wydatków, James Moran napisał „władze lokalne powinny zmienić obecne procedury i zapewnić większą przejrzystość oraz bezpieczeństwo w zakresie używania kart kredytowych.” Zasugerował on między innymi nałożenie limitów na karty oraz wprowadzenie systemu bieżącej kontroli wydatków.

Michael Walsh, zarządzający mieniem miasta i hrabstwa Waterford, broni zarówno skali, jak i rodzajów wydatków. Jego zdaniem korzystanie z kart kredytowych jest łatwiejsze i bardziej opłacalne niż płacenie za drobne zakupy i usługi przelewami bankowymi.

– Władze miasta starają się zaopatrywać we wszystko co potrzebne lokalnie i często są to wydatki poniżej 100 euro. Oczywiście w ciągu roku te wydatki kumulują się do tysięcy euro, jednak przeważnie są to wciąż wydatki o niskiej wartości. Wprowadzenie osobnego stanowiska zajmującego się zbieraniem wszystkich faktur i opłacaniem ich w terminie mogłoby okazać się znacznie bardziej kosztowne. A na pewno byłoby bardziej kłopotliwe i wymagałoby skomplikowanych procedur – stwierdził Walsh. – W tej chwili wszystkie wydatki są zawsze zatwierdzane przez szefów poszczególnych działów i nie jest tak, że pracownicy dowolnie dysponują miejskimi funduszami.

Nie skomentował on poszczególnych wydatków, chociażby ponad 5 000 euro wydanych na promocję postów na Facebooku, czy niemal 600 euro wydanych w Domino’s Pizza. Nie chciał także odnieść się do faktu, że w roku 2017 wydatki na kartach kredytowych wzrosły do 961 000 euro.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.