Nagroda za odwagę za uratowanie tonącego kierowcy

Kelvin Kearns
fot. Journal.ie

Kelvin Kearns z hrabstwa Waterford jest jedną z 21 osób uhonorowanych w ubiegłym tygodniu za wyjątkową odwagę w obliczu niebezpieczeństwa. Każdy z nagrodzonych ryzykował swoje życie i zdrowie, by ratować innych z opresji.

Kelvin Kearns otrzymał nagrodę National Bravery Awards za uratowanie kierowcy z samochodu, który wpadł do rowu wypełnionego wodą. Gdyby nie szybka i zdecydowana reakcja odważnego mieszkańca Kilmeaden starszy kierowca najprawdopodobniej nie przeżyłby wypadku.

27 września 2017 na drodze N25 w pobliżu Butlerstown doszło do wypadku, w wyniku którego samochód wraz z kierowcą stoczył się do znajdującego się 4 metry niżej rowu wypełnionego wodą. Tego dnia padał ulewny deszcz i poziom wody w rowie szybko się podnosił. Mimo to Kelvin Kearns, który pierwszy pojawił się na miejscu wypadku, bez wahania ruszył na ratunek kierowcy uwięzionemu wewnątrz pojazdu.

– Kiedy przybyliśmy na miejsce samochód był niemal w całości pod wodą. Rów szybko wypełniał się wodą deszczową. Na szczęście jeden z przejeżdżających kierowców zatrzymał się i pomógł ofierze wypadku – mówił Niall Curtain, komendant lokalnej straży pożarnej.
Szczęśliwy zbieg okoliczności

Kelvin Kearns wspomina, że gdyby nie ulewny deszcz nie znalazłby się w tamtym miejscu o tej porze.

– Skończyłem pracę znacznie wcześniej właśnie przez padający deszcz. W domu okazało się, że siostra chce pojechać do Waterford, więc postanowiłem ją podwieźć, żeby nie mokła. Jadąc do miasta zauważyłem mężczyznę biegnącego po poboczu, więc zatrzymałem się, by sprawdzić czy wszystko w porządku. Dopiero wtedy zauważyłem samochód leżący na dachu w rowie wypełnionym wodą – wspomina Kearns.

Bez zastanowienia wskoczył do rowu i próbował otworzyć drzwi pasażera, by wydobyć kierowcę wciąż znajdującego się w pojeździe. Niestety nie udało mu się otworzyć drzwi, więc zaczął wyciągać nieprzytomnego starszego mężczyznę przez okno. Kiedy go wyciągnął z tonącego samochodu, nie był w stanie wspiąć się z nim po śliskim nasypie. Udało się to dopiero z pomocą przybyłych niedługo potem strażaków.

– Pamiętam tylko, że leżeliśmy na śliskiej ziemi, a ja próbowałem go ocucić. Na początku wcale nie reagował, ale kiedy przyjechała karetka, można było już z nim nawiązać kontakt – mówił Kearns.

Starszego mężczyznę natychmiast przewieziono do szpitala w Waterford, gdzie odzyskiwał siły przez osiem tygodni. Lekarze, przyjmujący go na oddział określili jego stan jako ciężki.

Wkrótce po zdarzeniu strażacy z Waterford nominowali Kelvina Kearns do nagrody National Bravery Award. Zgodnie stwierdzili, że jego działania uratowały starszego mężczyznę.

– Uważamy, że Kelvin Kearns w pełni zasłużył na tę nagrodę. Ryzykował własnym zdrowiem, by uratować całkowicie obcego człowieka, który znalazł się w tarapatach. Strażacy, którzy brali udział w akcji ratowniczej, byli pod wrażeniem zdecydowania z jakim Kelvin podjął akcję ratowniczą – czytamy w oficjalnej nominacji.

Doroczna nagroda za odwagę jest przyznawana od roku 1947 przez Comhairle na Mire Gaile. Otrzymują ją osoby, które wykazały się wyjątkową bezinteresowną odwagą w obliczu zagrożenia. Jednym z celów, jakie przyświecają organizacji przyznającej nagrodę jest promocja obywatelskich postaw.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.