Nagrody dla młodych naukowców z Tramore

Caoimhin O'Leary
fot. Ardscoil Na Mara

Uczeń szkoły Ardscoil Na Mara w Tramore, Caoimhin O’Leary, otrzymał drugą nagrodę w kategorii Biologia i Ekologia w konkursie dla młodych naukowców BT Young Scientist & Technology. Ponadto dwie uczennice ten samej szkoły, Roisin Ni Chadhla i Jovana Gajic, zostały uhonorowane wyróżnieniem za projekt związany z medycyną.

Caoimhin O’Leary otrzymał nagrodę za swój projekt zatytułowany „Light Meal”, w którym przedstawił wyniki swoich badań nad wpływem różnego rodzaju oświetlenia na rozwój roślin w ogrodach wertykalnych. W trakcie wystawy projektów w Dublinie miał okazję zaprezentować swoje badania prezydentowi Irlandii Michaelowi D. Higginsowi oraz senator Grace O’Sullivan.

Z kolei projekt Roisin Ni Chadhla i Jovany Gajic związany był z testami na raka szyjki macicy, a podczas jego prezentacji uczennice miały okazję poznać Vicky Phelan, która zainspirowała je do zajęcia się tym tematem. Uczennice były zaskoczone odbiorem ich projektu, który został udostępniony w mediach społecznościowych i zyskał tam ogromną popularność.

– Ja sama byłam zaskoczona wiedzą obu dziewczyn. Niektóre z zagadnień, które poruszają są na poziomie studiów doktoranckich na wyższych uczelniach. Jestem zachwycona nie tylko tym, że interesuje je ten temat, ale także faktem, że poprzez takie badania mogą one faktycznie komuś pomóc – mówiła Vicky Phelan, która prowadzi kampanię na rzecz wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

W sumie w tym roku do konkursu projektów naukowych zgłoszono sześć drużyn z rejonu Waterford. Pozostałe cztery, między innymi ze szkoły w Blackwater oraz szkoły średniej St. Angela’s, także zyskały uznanie sędziów, jednak nie otrzymały żadnej nagrody.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.