Nakaz oszczędzania wody przedłużony do końca września

Nakaz oszczędzaniaEksperci Irish Water zdecydowali, że nakaz oszczędzania wody zostanie przedłużony do końca września w 16 hrabstwach Irlandii, w tym także w Waterford. Oznacza to, że przez cały następny miesiąc nadal nie będzie można podlewać ogródków czy myć samochodów na podjazdach domów.

Zdaniem specjalistów zasoby wody pitnej w Irlandii powoli  się odbudowują, jednak ostatnie deszcze nie są jeszcze wystarczające, by sytuacja wróciła do normy. Wprawdzie temperatury wyraźnie spadły, a nad Irlandię coraz częściej nadciągają deszczowe chmury, ale stan wody w zbiornikach z wodą pitną jest nadal niski.

Biorąc pod uwagę obecny stan zasobów wody oraz przewidywany stan rzek i jezior, a także prognozy pogody, szefostwo Irish Water postanowiło, że nakaz oszczędzania wody zostanie utrzymany w 16 hrabstwach. Zakaz będzie obowiązywał Dublinie, Wicklow, Kildare, Louth, Meath, Offaly, Westmeath, Laois, Cork, Kerry, Limerick, Tipperary, Waterford, Wexford, Carlow oraz Kilkenny.

Jednocześnie zakaz używania węzy ogrodowych został zniesiony w Clare, Galway, Mayo, Sligo, Leitrim, Roscommon, Donegal, Longford, Cavan i Monaghan. Tam zasoby wody pitnej odbudowują się znacznie szybciej ze względu na większe opady deszczu.

Wciąż mało wody

Jednocześnie Irish Water nieustannie pracuje nad likwidowaniem licznych wycieków z systemu wodociągowego, szczególnie w rejonach narażonych na braki wody. Sytuacja nie jest już tak alarmująca jak miesiąc temu, ale w południowych hrabstwach mogą nadal występować tymczasowe przerwy w dostawie wody. Są one spowodowane wciąż niskim stanem zbiorników.

Irish Water zaznacza, że poziom wody w rzekach i jeziorach jest wciąż rekordowo niski. Odbudowanie stanu sprzed tegorocznej suszy może zająć nawet kilka miesięcy. Warunkiem tego będą oczywiście obfite opady w miesiącach jesiennych i zimowych, które zdaniem Met Eireann wcale nie są takie oczywiste. Meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych miesięcy opady będą niższe od długookresowej średniej.

Zdaniem specjalistów Irish Water zakaz używania węży ogrodowych nie zostanie przedłużony po wrześniu. Jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta pod koniec przyszłego miesiąca. Tymczasem stan zbiorników z wodą pitną będzie stale monitorowany.

Więcej o zakazie oraz sposobach oszczędzania wody można dowiedzieć się na stronie Irish Water.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.