Naukowcy z WIT pracują nad systemem antyterrorystycznym

Naukowcy z WIT
fot. Mikes Photos

Naukowcy z Waterford Instutute of Technology (WIT) zostali włączeni do europejskiego zespołu opracowującego nowy system GPS mający uniemożliwić zamachy terrorystyczne z użyciem ciężarówek. Program badawczy, który ma doprowadzić do powstania nowego systemu zabezpieczeń jest finansowany z europejskiego funduszu Horizon 2020.

Zespoły badawcze w kilku krajach europejskich współpracują z firmą Daimler AG, producentem samochodów Mercedes-Benz, przy projekcie ciężarówki wyposażonej w specjalny system GPS. Projektowane zabezpieczenia mają uniemożliwić użycie ciężarówek do ataków terrorystycznych, takich jakie miały miejsce w Nicei czy Berlinie.

Naukowcy mają nadzieję, że system opracowany na potrzeby ciężarówek Mercedes-Benz zostanie również wykorzystany w samochodach innych marek. Frances Cleary kierująca zespołem pracującym na WIT twierdzi, że opracowywane zabezpieczenia powinny wkrótce wejść do masowej produkcji, co uczyni ciężarówki znacznie bezpieczniejszymi.

– Ataki terrorystyczne, jakie wydarzyły się w Nicei czy Berlinie pokazały wszystkim jak potwornych zniszczeń może dokonać ciężarówka w rękach terrorysty. Obecnie działające systemy w żaden sposób nie zabezpieczają ani kierowców ani pieszych – mówi Frances Cleary.

Europejski system,nazwany roboczo TransSec, będzie oparty na systemie nawigacji satelitarnej, dzięki któremu każdy pojazd będzie na bieżąco śledzony, a potencjalne zagrożenie będzie sygnalizowane ze znacznym wyprzedzeniem. Szczególnej kontroli będą poddane ciężarówki przewożące materiały niebezpieczne czy toksyczne.

– Dzięki naszemu systemowi możliwe będzie śledzenie w czasie rzeczywistym wszystkich pojazdów oraz obiektów znajdujących się w pobliżu, także tych zagrożonych atakiem terrorystycznym. Jeśli system wykryje nieprawidłowości w zachowaniu kierowcy, chociażby nieuzasadnione zmiany pasów na autostradzie, czy wjazd do strefy zakazanej, może uruchomić alarm, a nawet zdalnie unieruchomić pojazd – tłumaczy Frances.

Najważniejszym zdaniem naukowców jest opracowanie systemu, który będzie odporny na próby jego złamania. Głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, a także pieszych znajdujących się w strefach, do których samochody nie mogą wjeżdżać. System ma być gotowy już w roku 2021, ale przed jego ostatecznym wdrożeniem będą prowadzone intensywne testy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.