Niepełnosprawni zwrócili uwagę na problemy z parkowaniem

Niepełnosprawni W ubiegłym tygodniu w środę grupa niepełnosprawnych osób we współpracy z Irish Wheelchair Association, Gardą i władzami miasta zorganizowała akcję zwracającą uwagę na problemy użytkowników wózków inwalidzkich. Akcja nazwana „Back in 5” (Wracam za 5 minut) miała uświadomić kierowcom jak bardzo potrzebne są miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych i jakie problemy stwarzają samochody pakujące na nich bezprawnie. 

Akcja polegała na „zaparkowaniu” kilku wózków inwalidzkich na miejscach parkingowych wzdłuż The Quay. Tym samym uniemożliwiło to parkowanie tam samochodom i znacząco utrudniło kierowcom znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta.

Pomysł akcji „Back in 5” jest oparty na kampanii przeprowadzonej po raz pierwszy w Lizbonie w roku 2014. Wtedy to grupa osób niepełnosprawnych zablokowała parkingi w centrum miasta protestujący przeciwko powszechnej praktyce parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych bez odpowiednich zezwoleń.

W Irlandii podobne akcje są przeprowadzone w wielu miastach, jednak w Waterford zorganizowano ją po raz pierwszy. Na wózkach „zaparkowanych” wzdłuż The Quay naklejono napisy „Zaraz wracam”, „Wyskoczyłem tylko do banku”, czy „Poszedłem po kawę”, które osoby na wózkach słyszą często jako usprawiedliwienie dla parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

– Także w Waterford chcieliśmy zwrócić uwagę na problem nieuprawnionego parkowania na specjalnie oznaczonych miejscach. Takie miejsca znajdują się najczęściej blisko wejść do budynków użyteczności publicznej albo umożliwiają łatwiejszy dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich – mówiła Caroline Lacey, uczestniczka protestu. 

Zarówno ona jak i pozostali uczestnicy zdają sobie doskonale sprawę jak ważny jest dostęp do miejsc parkingowych w centrum miasta dla firm mających tam swoje siedziby. Jednocześnie mówią, że kierowcy muszą mieć świadomość, że parkując na miejscu dla niepełnosprawnego często uniemożliwiają, lub bardzo utrudniają, inwalidom korzystanie z urzędów czy wizytę w sklepie.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.