Niepokojące statystyki socjalne w Waterford

Niepokojące statystyki
fot. Pexels.com

Dokument przygotowany przez Local Community Development Committee i przekazany agencji rządowej POBAL zawiera bardzo niepokojące statystyki dotyczące sytuacji socjalnej w Waterford. Wprawdzie autorzy dokumentu wskazują, że powinien być on traktowany jako zestaw wytycznych, a nie pełnoprawny raport, jednak dane w nim zawarte ukazują Waterford w bardzo złym świetle.

Zgodnie z danymi zebranymi przez autorów dokumentu hrabstwo Waterford ma największy w kraju odsetek osób nadużywających alkoholu oraz uzależnionych od narkotyków. Sytuacja w tym względzie wygląda wręcz tragicznie, ponieważ ośrodki pomocy dla uzależnionych w regionie nie mają wystarczającej liczby miejsc, by pomóc wszystkim potrzebującym.

W Waterford zanotowano również niemal najwyższy odsetek uchodźców mieszkających na terenie hrabstwa. W sumie 0,39% mieszkańców Waterford to uchodźcy, podczas gdy średnia krajowa wynosi zaledwie 0,13%. Jedynie w Sligo ten odsetek jest wyższy.

4,4% dorosłych mieszkańców hrabstwa Waterford to samotni rodzice, co stanowi najwyższy odsetek w Irlandii, gdzie średnia wynosi 3,7%. Hrabstwo przoduje także w niechlubnej kwestii mieszkalnictwa socjalnego. Okazuje się, że aż 5% rodzin mieszka w domach i mieszkaniach socjalnych. Jest to niemal dwukrotnie wyższy odsetek niż średnia krajowa, która wynosi 2,8%.

Także liczba bezdomnych przypadających na jednego mieszkańca należy do najwyższych w kraju. W tej chwili aż 0,10% mieszkańców Waterford pozostaje bez dachu nad głową. Wyższe wskaźniki notowane są jedynie w Limerick, Galway i Dublinie.

Raport ukazuje prawdziwą sytuację

Zdaniem radnego Eddiego Mulligana, który udostępnił dokument na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta i Hrabstwa Waterford, z danych wynika bardzo ponury obraz regionu. Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące uzależnień i bezdomności.

– Dane te ukazują bardzo trudną sytuację w Waterford. Okazuje się, że statystyki te wpływają negatywnie na sytuację gospodarczą w Waterford. Mimo że politycy starają się nas przekonać, że Waterford znajduje się na fali wzrostowej, te dane wskazują, że przed nami jeszcze dużo pracy, bo ogólny obraz wcale nie jest tak optymistyczny. Warto zapytać co nasi posłowie, szczególnie John Halligan, który jest ministrem w rządzie, zrobili, by poprawić sytuację gospodarczą i socjalną w Waterford – mówił radny Mulligan podsumowując prezentację dokumentu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.