Niezwykle popularny Festiwal Naukowy

Festiwal Naukowy
fot. Calmast

W ciągu zaledwie godziny od otwarcia rezerwacji na imprezy towarzyszące Southeast Science Festival wszystkie 3 000 miejsc dla uczniów szkół podstawowych zostało zarezerwowanych. Festiwal naukowy organizowany w rejonie Waterford oferuje ponad 100 imprez i pokazów organizowanych przez Calmast, WIT oraz liczne firmy.

Festiwal naukowy potrwa od 5 do 18 listopada, a wśród imprez towarzyszących znajdą się wykłady i odczyty, a także pokazy, warsztaty i wycieczki związane z nauką. Głównymi sponsorami festiwalu są Science Foundation Ireland wraz z firmami EirGen, GSK, Sanofi, MSD oraz Bausch and Lomb. W rejonie Waterford pokazy i wykłądy będą się obywały nie tylko w samym mieście, ale również w Clonmel, Kilkenny, Mullinavat, New Ross, Lismore, Tramore czy Dungarvan.

W imprezie weźmie udział kilku światowej sławy naukowców, którzy będą opowiadali o swojej pracy a także zaprezentują praktyczne zastosowanie nauki w życiu codziennym. Organizatorzy zapewniają, że zarówno na wykładach jak i podczas pokazów i warsztatów każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek czy poziom wiedzy naukowej.

Jednym z najciekawszych punktów festiwalu będzie pokaz Real Science of Circus zaprezentowany przez Jamesa Sopera, który sam siebie określa mianem żonglującego naukowca. Jest on byłym cyrkowcem, który po zakończeniu kariery poświęcił się nauce i obecnie stara się połączyć swoje dwie pasje. Show Jamesa będzie można oglądać 10 listopada w Theatre Royal w Waterford. Dodatkowo odwiedzi on uczniów szkół podstawowych w Waterford, Dungarvan i Clonmel.

Pokazy i eksperymenty dla każdego

W festiwalu wezmą też udział naukowcy z Calmast STEM Outreach znani miejscowej publiczności z pokazów podczas festiwalów Spraoi czy Harvest. Wraz z kilkudziesięcioma uczniami szkół średnich z Waterford i Tipperary będą odwiedzali miejscowe szkoły i biblioteki prezentując zabawne i ciekawe eksperymenty.

12 i 13 listopada organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi do hali głównej Waterford Institute of Technology (WIT) gdzie spotkać będzie można naukowców z London Science Museum. Będą najpierw prezentowali drogę pożywienia przez układ pokarmowy, a następnie zajmą młodszą część publiczności niezwykłym pokazem baniek mydlanych.

Większość imprez otwartych dla publiczności jest bezpłatna, natomiast uczniowie lokalnych szkół będą mieli okazję spotkać naukowców związanych z festiwalem na licznych pokazach w szkołach. Festiwal Naukowy i wszystkie imprezy towarzyszące można śledzić na stronie www.calmast.ie. Tam też znajduje się szczegółowy program oraz informacje dotyczące rezerwacji miejsc.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.