Niska ocena uczciwości władz Waterford

Niska ocena uczciwości władz
John Devitt (TI Ireland)

Transparency International Ireland (TI Ireland), organizacja badająca uczciwość i przejrzystość procedur instytucji państwowych, przeprowadziła pierwsze w historii badanie władz lokalnych w Irlandii. Spośród 31 rad miast i hrabstw władze Waterford uplasowały się na trzeciej od końca pozycji.

W wyniku badania trwającego osiem miesięcy na przełomie 2017 i 2018 rada miasta i hrabstwa Waterford otrzymała ocenę na poziomie 30%, znacząco niższą niż średnia krajowa. Była to jedna z najniższych ocen wystawionych przez TI Ireland.

Większość informacji potrzebnych do badania uczciwości i przejrzystości działania władz lokalnych zostało zebranych ze stron internetowych, które zdaniem specjalistów z TII powinny zawierać wszystkie dane dotyczące działalności władz. Przeprowadzając badania organizacja TII dzwoniła także do przedstawicieli lokalnych władz oraz wysyłała emaile sprawdzając czas reakcji i zakres informacji uzyskany w ten sposób.

– Władze lokalne w Irlandii wydają rocznie w sumie ponad 4 miliardy euro. Po ustaleniach Mahon Tribunal przeprowadzono liczne dochodzenia w sprawie nadużyć. Dodatkowo w roku 2015 RTE ujawniła liczne błędy w działalności niektórych rad miast i hrabstw. Od tamtej pory zrobiono niewiele, by poprawić standardy i zapobiec możliwości korupcji i nadużyć – stwierdził Kelly McCarthy, przedstawiciel TI Ireland.

Z kolei zdaniem Johna Devitta, prezesa TI Ireland, nawet te władze, które uplasowały się na szczycie rankingu mają jeszcze długą drogę do pełnej przejrzystości.

– Rady miast i hrabstw powinny publikować znacznie więcej danych na swoich stronach internetowych, tym samym umożliwiając większą publiczną kontrolę ich działania. W internecie powinny znaleźć się między innymi dane dotyczące zamówień publicznych i przetargów, plany inwestycyjne oraz decyzje planistyczne. Powinny tam także trafić roczne sprawozdania z działalności radnych. Większe rady mogłyby brać przykład z Rady Hrabstwa Monaghan, która należy do najmniejszych w kraju. Została ona oceniona najwyżej w naszym rankingu – mówi John Devitt.
Waterford poprawia standardy

Głównym celem badania przejrzystości i uczciwości władz lokalnych było zwrócenie uwagi na konieczność większego otwarcia na kontrolę publiczną. Natomiast ranking nie może być traktowany jako wskaźnik poziomu korupcji w radach.

Władze Waterford twierdzą, że od czasu przeprowadzenia badania poczyniono znaczące postępy, a publikacja rankingu jedynie zmobilizuje radnych do większego wysiłku.

– Jest to dla nas doskonałe narzędzie do sprawdzenia naszych działań mających na celu osiągnięcie wyniku lepszego niż 30%. Jeszcze przed publikacją rankingu wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które znacząco poprawiłyby nasz wynik, który w tej chwili wyniósłby 53%. Oznacza to, że obecnie władze Waterford trafiłyby do pierwszej dziesiątki w rankingu TI Ireland – stwierdził Fearghal Reidy, przedstawiciel władz lokalnych Waterford.

Skomentuj

2 komentarze

  1. Powinni byli dać większą łapówkę żeby się załapać na jakieś wyższe miejsce :]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.