Nowa inwestycja pozwoli na rozwój lotniska

inwestycja pozwoli na rozwój lotniska
fot. South East Radio

Dzięki osiągnięciu porozumienia z prywatnym inwestorem lotnisko w Waterford jest o krok bliżej do rozpoczęcia prac przy wydłużeniu pasa startowego. Od wielu miesięcy przedstawiciele lotniska toczyli rozmowy z lokalnym konsorcjum oraz potencjalnymi firmami, które byłyby zainteresowane zainwestowaniem 5 milionów euro w rozwój lotniska.

Główną przeszkodą w rozwoju pozostaje za krótki pas startowy, który  w tej chwili uniemożliwia przyjmowanie większych samolotów, szczególnie odrzutowych.

– Lotnisko w Waterford potrzebuje dłuższego pasa, by móc przyjmować duże jednostki latające na dłuższych trasach. Tylko w ten sposób możemy konkurować z innymi portami lotniczymi w Irlandii. Nadchodzące zmiany mogą sprawić, że Waterford i cały rejon południowo-wschodni ostro ruszy do przodu jeśli chodzi o rozwój – powiedział jeden z przedstawicieli lotniska odpowiedzialnych za inwestycje.

W sumie na przeprowadzenie całości prac przy wydłużeniu pasa oraz rozbudowie terminala mają pochłonąć 12 milionów euro. Władze lokalne wraz z zarządem lotniska przygotowały szczegółowy plan rozwoju. W przyszłym tygodniu trafi on do Ministerstwa Transportu wraz z wnioskiem o dotację w wysokości 2 miliony euro. Zgodnie z założeniami przedstawionymi w planie rozwoju kolejne 5 milionów ma pochodzić od amerykańskiej firmy, która zostanie głównym inwestorem lotniska.

W zamian za inwestycję władze hrabstwa Waterford mają przekazać portowi lotniczemu działki otaczające lotnisko. Umożliwią one wydłużenie pasa startowego i powstanie nowych budynków technicznych. Prace budowlane mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Konieczne dofinansowanie

Senator z Waterford Paudie Coffey stwierdził, że rozwój lokalnego lotniska jest dla niego osobistym i politycznym priorytetem.

– W ciągu ostatnich lat nieustająco lobbuję w Ministerstwie Transportu o dotacje na rozwój portu lotniczego w Waterford. Do tej pory otrzymaliśmy ponad 10 milionów z budżetu centralnego, ale nadal potrzeba kolejnych inwestycji. W tym tygodniu wniosek wraz z planem rozwoju trafi na biurko premiera Leo Varadkara oraz Ministra Transportu Shane’a Rossa – mówił senator Coffey.

Wydłużenie pasa startowego pozwoli na ponowne podjęcie rozmów z przewoźnikami lotniczymi, którzy mogliby być zainteresowanie otwarciem stałych lotów do Waterford. W tej chwili wszelkie rozmowy zostały zawieszone w oczekiwaniu na ostateczne decyzje. Lotnisko w Waterford obsługuje jedynie loty czarterowe, a brak stałych połączeń jest głównym powodem rosnących strat spółki zarządzającej portem lotniczym.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.