Nowe zasiłki w razie nagłego ataku zimy?

Sinn Féin
fot. Pexels.com

Politycy Sinn Féin wzywają rząd Irlandii do ustanowienia specjalnego dodatku socjalnego wypłacanego w razie nastania mrozów. Podobny system funkcjonuje w Irlandii Północnej, gdzie dodatki do ogrzewania są wypłacane, jeśli temperatura spadnie poniżej zera na przynajmniej siedem dni.

Analizując ceny energii oraz opału w ciągu ostatnich 10 lat politycy Sinn Féin doszli do wniosku, że koszty ogrzewania wrosły znacząco. Ma to szczególne znaczenie dla rodzin o niskich dochodach oraz tych otrzymujących zasiłki.

W Irlandii Północnej dodatkowe zasiłki w wysokości 25 funtów na wypadek wyjątkowo mroźnej pogody wypłacane są w okresie od listopada do marca. Politycy Sinn Féin chcieliby, by podobny system funkcjonował w Irlandii i był oparty o dane pogodowe Met Eireann.

Zasiłek miałby otrzymywać wszystkie osoby kwalifikujące się do dodatku paliwowego wypłacanego przez opiekę socjalną. Płatność, wzorem Irlandii Północnej, miałaby być automatyczna jeśli w danym rejonie temperatura utrzymywałaby się poniżej zera przez siedem dni.

Rząd nie skomentował propozycji Sinn Féin, jednak zapowiedział możliwą podwyżkę dodatku paliwowego w lutym. W tej chwili płatność tę otrzymuje około 330 000 osób w całej Irlandii.

Sinn Féin twierdzi, że mimo dodatków ponad 400 000 gospodarstw domowych nie może sobie pozwolić na skuteczne ogrzewanie domów i mieszkań. W razie nagłego załamania pogody rodzin tych nie będzie stać na dodatkowe ogrzewanie, a specjalny zasiłek mógłby im pomóc w opłaceniu rachunków za prąd lub gaz.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.