Odbyły się konsultacje w sprawie pieszego mostu

konsultacje w sprawie pieszego mostu
fot. Munster Express

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców Waterford w sprawie planowanej budowy mostu pieszego łączącego centrum miasta z północnym nabrzeżem na Ferrybank. Przedstawiciele władz Waterford oraz firmy odpowiedzialnej za projekt mostu – Roughan & O’Donovan Consulting Engineers – zaprezentowali wizualizacje przedstawiające projektowany most.

Mierząca 207 metrów długości przeprawa piesza zostanie wybudowana na wysokości Clock Tower i połączy Ferrybank z centrum miasta. Środkowa część mostu będzie zwodzona, tak aby umożliwić niezakłócony ruch statków po rzece. Dodatkowo uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa przewożąca ludzi pomiędzy Ferrybank a Clock Tower.

Projektanci przewidują, że na całej długości mostu powstaną niewielkie zatoczki, w których umiejscowione zostaną kafejki, stragany  z przekąskami lub inne tego typu stoiska. Cały most zostanie objęty monitoringiem miejskim, aby zapewnić bezpieczeństwo przez całą dobę.

Most potrzebny lecz mało atrakcyjny

Proponowane rozwiązanie zebrało wiele pozytywnych ocen od mieszkańców uczestniczących w konsultacjach. Jednak pewne aspekty projektu powinny zostać poprawione, zdaniem części osób uczestniczących w spotkaniu. Ich opinie podziela radny Eddie Mulligan.

– Most z pewnością stanie się ważnym elementem łączącym obie części miasta, jednak obecnemu projektowi brakuje wizualnej atrakcyjności. To powinien być most, który jednoznacznie kojarzy się z Waterford i który jest charakterystyczny. Autorzy projektu twierdzą, że jest on przyjazny otoczeniu, a tak naprawdę nie odbiega od wyglądu Rice Bridge. Jeśli chodzi o to, żeby się bezpiecznie, nudno i niezauważalnie wtopił w miasto, to osiągnęli swój cel – mówił radny Mulligan.

Jego zdaniem most powinien zdecydowanie bardziej przyciągać wzrok i stać się jedną z wizytówek Waterford. Dzięki temu nie tylko łączyłby dwie części miasta, ale także przyciągał turystów, którzy chętniej by z niego korzystali. Tym samym Ferrybank nie byłby traktowany jak przedmieście Waterford, ale miałby szansę stać się częścią centrum miasta.

– Uważam też, że autobusy kursujące po moście powinny dojeżdżać także do Apple Market, co pozwoliłoby na szybszy rozwój planowanego centrum handlowego na Michael Street. Należy myśleć całościowo i przyszłościowo, a nie skupić się na rozwoju konkretnej części miasta – mówił radny Mulligan po spotkaniu konsultacyjnym.

Projekt mostu można nadal oglądać w siedzibie władz Waterford w Menapia Building przy The Mall. Uwagi i zastrzeżenia są przyjmowane listownie lub emailem do 22 sierpnia do godz. 15.00. Można wysyłać je na adres Peter Keane, Economic Development, Waterford City & County Council, 35 The Mall, Waterford lub northquays@waterfordcouncil.ie, lub poprzez formularz na stronie władz Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.