Odrzucono zastrzeżenia wobec zabudowy północnego nabrzeża

zastrzeżenia wobec zabudowy północnego nabrzeża
fot. Journal.ie

W ubiegłą środę wycofano wszystkie zastrzeżenia wobec zabudowy północnego nabrzeża rzeki Suir w Waterford. Oznacza to, że warty 280 milionów euro plan inwestycyjny uzyskał zielone światło i już wkrótce rozpocznie się jego realizacja.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez saudyjskiego inwestora Fawaz Alhokair Group na nabrzeżu ma powstać kompleks handlowo-usługowo-hotelowy. We wstępnej umowie z inwestorem władze miejskie zobowiązały się do przygotowania terenu pod budowę. Jej rozpoczęcie było uzależnione od wyniku procesu odwoławczego, który zakończył się w ubiegłą środę.

Wydział Planowania miał rozpatrzyć dwa zastrzeżenia złożone wobec planów inwestycyjnych, jednak jeszcze przed posiedzeniem okazało się, że oba zostały wycofane.

Do ostatniej chwili toczyły się zakulisowe rozmowy z Eddim Lynchem, właścicielem stacji benzynowej przy północnym nabrzeżu. Zakończyły się one o 9.30, tuż przed planowanym przesłuchaniem przed komisją Wydziału Planowania. W chwili rozpoczęcia inwestycji stacja benzynowa zostanie przymusowo wykupiona przez władze Waterford, a teren, na którym stoi, będzie przekazany pod budowę nowego kompleksu.

Inwestycja ma być częścią projektu rozwojowego Ireland 2040, co oznacza, że Waterford otrzyma na jego realizację 60 milionów euro z budżetu centralnego. Władze lokalne obawiały się, że zastrzeżenia wobec inwestycji mogą ją znacząco opóźnić i doprowadzić nawet do wstrzymania dotacji rządowej.

Po wycofaniu zastrzeżeń Wydział Planowania oficjalnie wyraził zgodę na inwestycję, co radny John Cummins skomentował słowami: „Waterford otworzyło się na biznes”.

– To będzie podstawa dla przyszłego rozwoju miasta i całego regionu. Inwestycja przyniesie dobrobyt i stworzy masę krytyczną niezbędną do konkurowania z innymi dużymi miastami, typu Limerick, Cork czy Galway – mówił radny.
Waterford czeka na inwestycje

W trakcie budowy inwestor planuje zatrudnić nawet 1 200 osób. Natomiast w ukończonym kompleksie ma znaleźć pracę ponad 3 500 ludzi.

W sumie saudyjska firma ma zamiar podjąć dwie inwestycje w Waterford, jedną będzie kompleks na Ferrybank, a drugą  centrum handlowe przy Michael Street. Na północnym nabrzeżu ma powstać kompleks handlowo-usługowo-hotelowy, w którym znajdzie się również miejsce dla kilkuset mieszkań oraz centrum konferencyjnego. Z kolei w centrum miasta wybudowana zostanie galeria handlowa z parkingami i licznymi punktami handlowo-usługowymi.

Zielone światło dla obu inwestycji oznacza, że mogę się one rozpocząć już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do tego czasu władze miejskie mają nadzieję uprzątnąć i przygotować północne nabrzeże. Obecnie w tym miejscu trwa wyburzanie ostatniego budynku pozostałego po byłym porcie handlowym i magazynach.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.