Odsłonięto pomnik ofiar ataku na WTC

pomnik ofiar
fot. Munster Express

W ubiegłą niedzielę w Waterford odsłonięto pomnik ofiar ataku terrorystycznego na World Trade Centre w Nowym Jorku. Pomnik ma postać fragmentu stalowego dźwigara podarowanego władzom miasta przez władze Nowego Jorku.

Pomysłodawcą pomnika jest pracownik Waterford Crystal, Sean Egan, który przez wiele lat swojej pracy nawiązał bliskie relacje z nowojorskimi strażakami, z których niektórzy brali bezpośredni udział w akcji ratunkowej w WTC. On także jest autorem szklanej bazy, na której spoczywa dźwigar.

– Dla mnie to bardzo osobisty projekt. Chciałem upamiętnić tych, którzy stracili życie ratując innych 11 września. Szczerze mówiąc nigdy nie sądziłem, że uda się sprowadzić fragment dźwigara. Dla mieszkańców Nowego Jorku wszystkie fragmenty zawalonych budynków WTC są niemal święte. Mój zamysł udał się tylko dzięki temu, że niemal trzy lata temu zostałem zaproszony do Stanów Zjednoczonych, by zaprezentować obelisk upamiętniający ofiary maratonu w Bostonie – mówił Sean podczas odsłonięcia pomnika.

Dalej wspomniał o tym, jak poprosił znajomego strażaka o znalezienie mi fragmentu WTC, który można byłoby wykorzystać przy tworzeniu pomnika. W ciągu zaledwie dwóch tygodni taki fragment się znalazł i został oficjalnie podarowany władzom Waterford. Ponad dwa lata trwało szukanie odpowiedniego miejsca na pomnik, który ostatecznie stanął w otoczeniu Bishop’s Palace.

– Według mnie to idealne miejsce i bardzo się cieszę, że właśnie tutaj stanął ten pomnik. Wymagało to wiele zachodu i czasu, ale w końcu udało się i teraz możemy być dumni, że mamy w Waterford pomnik upamiętniający tamten tragiczny dzień – mówił Sean Egan.
Ważny symbol

W odsłonięciu pomnika uczestniczył także Ralph Ingenierie, były komendant straży pożarnej w Mount Cisco w Nowym Jorku, który osobiście uczestniczył w akcji ratunkowej 11 września 2001. Kiedy kilka lat temu poznał on Seana, ten pracował właśnie nad kryształową rzeźbą przedstawiającą scenę z akcji ratunkowej z WTC zamówioną przez amerykańskiego ambasadora w Dublinie.

– Cieszę się, że od dziś także w Irlandii znajdzie się miejsce, do którego można przyjść, by oddać hołd ofiarom ataku na WTC. Szczególnie, że wiele z tych ofiar miało irlandzkie korzenie – mówił Ralph Ingenierie.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz Waterford, służby mundurowe oraz kilkadziesiąt mieszkańców Waterford a także kilku turystów ze Stanów Zjednoczonych, dla których była to wyjątkowo wzruszająca uroczystość.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.