Ogłoszono przetarg na nową kostnicę

przetarg na nową kostnicę
Fot. Waterford News & Star

Health Service Executive (HSE) ogłosił przetarg na nową kostnicę przy szpitalu w Waterford. Jest to bezpośredni skutek dziennikarskiego śledztwa, które zwróciło uwagę na fatalny stan obecnej kostnicy i które doprowadziło ostatecznie do jej zamknięcia.

W poniedziałek, 20 maja na stronie HSE pojawiło się ogłoszenie, w którym zawarto warunki przetargu na nową kostnicę. Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do zaprojektowania i budowy nowego, większego budynku, w którym ma znaleźć się także kaplica. Oferty będą przyjmowane do 11 czerwca, jednak nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie wyłoniony zwycięzca przetargu.

Nowa kostnica w szpitalu w Waterford jest konieczna, gdyż ta istniejącą nie jest w stanie pomieścić wszystkich ciał w bezpiecznych warunkach. Zwrócili na to uwagę pracownicy, którzy najpierw wystosowali list do zarządu szpitali i HSE, a następnie powiadomili o tym lokalną prasę.

W liście opisane były przypadki ciał leżących na łóżkach szpitalnych na korytarzach kostnicy, często w stanie rozkładu. W kilku przypadkach uniemożliwiło to rodzinom zorganizowanie pogrzebów z otwartymi trumnami. Zdaniem pracowników kostnicy warunki tam panujące stanowią zagrożenie epidemiologiczne dla nich samych oraz dla każdego, kto odwiedza budynek kostnicy.

Dopiero artykuł w tygodniku Waterford News & Star uświadomił opinii publicznej powagę sytuacji i zmusił HSE oraz rząd do reakcji. Obecnie ciała przechowywane są w specjalnie postawionej przenośnej chłodni, która pozostanie przy szpitalu do czasu powstania nowej kostnicy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.