Ogólnokrajowy zakaz podlewania ogrodów

zakaz podlewania ogrodów
fot. Pexels.com

Od dziś na terenie całej Irlandii obowiązuje zakaz używania węży ogrodowych do podlewania ogrodów, mycia samochodów czy napełnienia basenów. Irish Water zdecydowało o wprowadzeniu zakazu w związku z drastycznie malejącymi zapasami wody pitnej.

Podobny zakaz obowiązuje w aglomeracji dublińskiej już od niemal tygodnia, a od dziś zostanie rozszerzony na cały kraj. Coraz mniejsza ilość wody w zbiornikach to oczywiście następstwo fali upałów, która nawiedziła Irlandię.

Met Eireann nie przewiduje opadów w najbliższych dniach, a nawet tygodniach, co oznacza, że zapasy wody pitnej w zbiornikach na całej wyspie mogą być wkrótce na wyczerpaniu. Sytuacja była dyskutowana na niedawnym spotkaniu National Emergency Coordination Group i specjaliści są zgodni, że zakaz używania węży ogrodowych to dopiero początek koniecznych ograniczeń.

Upały, które nawiedziły Zieloną Wyspę (chwilowo zieloną jedynie z nazwy) mogą spowodować poważne problemy z dostawami wody. Producenci żywności obawiają się, że brak opadów może także znacząco zmniejszyć tegoroczne plony. Ministerstwo Rolnictwa już rozważa wprowadzenie systemu pomocy dla rolników dotkniętych suszą.

Specjaliści uważają, że jeśli upały nie zelżeją i nie spadnie deszcz wkrótce Irlandię czeka zakaz pobierania wody z naturalnych zbiorników wodnych, których stan jest także regularnie monitorowany.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.