Otwarcie oficjalnej siedziby ratowników wodnych

Otwarcie oficjalnej siedziby ratowników
fot. Waterford Today

W sobotę 26 maja otwarto siedzibę ratowników wodnych – Waterford Marine Search and Rescue (WMSR) – która powstała wysiłkiem członków grupy oraz licznych wolontariuszy. Ratownicy czekali na swoją siedzibę od ośmiu lat, od chwili kiedy Darryl i Declan Barry zebrali grupę ochotników, gotowych nieść pomoc na rzece Siur i w okolicach.

WMSR powstała z inicjatywy dwóch braci w styczniu 2010 i na początku była „grupą ludzi, którzy nie mieli niczego”, jak wspomina jeden z założycieli. Dziś grupa rozrosłą się do 50 ochotników, którzy niosą pomoc 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i mają do dyspozycji trzy łodzie motorowe oraz specjalistyczny sprzęt. A od ubiegłej soboty – także własną siedzibę nad rzeką.

W basie ratowniczej znalazło się miejsce na sale szkoleniowe oraz centrum komunikacyjne zapewniające łączność ze wszystkimi służbami ratowniczymi w Waterford. Jest tam także pokój dla rodzin osób ratowanych przez WMSR.

– Nasza nowa baza to inwestycja na lata. Jesteśmy otwarci dla całej społeczności, dla wszystkich służb ratowniczych, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jesteśmy też otwarci dla rodzin i przyjaciół ofiar, które staramy się uratować. Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich – mówił Darryl Barry na otwarciu.

Jego brat stwierdził, że od samego początku działalności mieli nadzieję na stworzenie takiego miejsca. Powstało ono w końcu dzięki pomocy wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli, którzy pomagali na wszelkie możliwe sposoby.

– Zdecydowaliśmy się odkładać po 10 000 euro rocznie, tak aby po dziesięciu latach zgromadzić 100 000 euro na naszą bazę. Bez pomocy mieszkańców oraz firm z Waterford i okolic, nigdy nie udałoby się nam tego stworzyć. Hojność darczyńców oraz niezliczone godziny poświęcane przez wolontariuszy zawsze będą nas zachwycać – dodał Declan Barry.
Baza powstałą wspólnym wysiłkiem

Na otwarciu zgromadzili się licznie wszyscy, którzy przez lata wspierali WMSR zarówno finansowo, jak i logistycznie dostarczając sprzęt czy oferując darmowe usługi.

Po pobłogosławieniu nowej siedziby przez ojca Pata Fitzgeralda oficjalnego otwarcia dokonała Mags O’Connor, która od samego początku wspierała ratowników wodnych.

– Ta baza to nie tylko sam budynek, to świadectwo wysiłku całej społeczności. Każde okno, drzwi czy każdy fragment podłogi jest naznaczony wysiłkiem licznych wolontariuszy. To ci wszyscy, którzy poświęcili swoje pieniądze, czas, pracę, materiały czy umiejętności przyczynili się do powstania tego budynku. Ta baza to świadectwo ich hojności i bezinteresownej pomocy, oraz tego ile WSMR znaczy dla naszej społeczności – mówiła Mags O’Connor otwierając nową siedzibę. – Warto pamiętać, że nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny. Niektórzy ubierają się w niebieskie mundury ratowników.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.