Pensje wzrosną w tym roku o 5%

Pensje
fot. Pexels.com

Zdaniem analityków z agencji Morgan McKinley w tym roku średnie pensje w Irlandii wzrosną o 5%, jednak najbardziej wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na podwyżki nawet rzędu 20%. Podwyżki będą ściśle związane z Brexitem, który wraz przenoszeniem się wielu firm może spowodować napływ specjalistów z Wielkiej Brytanii do Irlandii.

Wielu specjalistów od rynku pracy wskazuje na możliwość poważnego obciążenia dla irlandzkiego rynku pracy w tym i w następnych latach. Będzie to skutkiem Brexitu, który może spowodować napływ pracowników wszystkich szczebli do Irlandii, szczególnie do Dublina.

Wraz z przewidywanym wzrostem płac specjaliści przewidują znacznie wolniejszy wzrost konsumpcji. Ich zdaniem konsumenci będą czekali z większymi wydatkami na faktyczny rezultat Brexitu i na faktycznie odczuwalne skutki dla rynku irlandzkiego.

52% irlandzkich pracodawców uważa, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rynek pracy w Irlandii stanie się znacznie bardziej atrakcyjny dla dużych międzynarodowych firm. Może to spowodować znaczący wzrost płac szczególnie w sektorach finansowym i informatycznym.

Już teraz ponad 60% pracowników uważa, że ich płace są zbyt niskie, a 52% spodziewa się podwyżek w ciągu najbliższego roku. Około dwie trzecie pracowników we wszystkich sektorach twierdzi, że firmy coraz chętniej płacą za nadgodziny, co może być zapowiedzią nadchodzących podwyżek.

– Zbliżający się Brexit do tej pory pozytywnie wpływał na rynek pracy w Irlandii, jednak warto będzie przyglądać się sytuacji po marcu 2019, kiedy Wielka Brytania faktycznie opuści Unię Europejską. Nie wiadomo jeszcze jakie negatywne efekty może przynieść Brexit – czytamy w raporcie Morgan McKinley.

Jednym z poważniejszych zagrożeń może być stagnacja wskaźnika konsumpcji, który nawet spaść w najbliższych miesiącach. Specjaliści spodziewają się, że wielu konsumentów wstrzyma się z dużymi wydatkami do chwili wyjaśnienia sytuacji z Brexitem. Możliwe, że wskaźnik konsumpcji spadnie znacząco wobec coraz poważniejszych obaw o powstanie tzw. „twardej granicy” oddzielającej Republikę Irlandii od Irlandii Północnej.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.