Pielęgniarki w Waterford kontynuują protest

pielęgniarki
fot. Irish Independent

Badania przeprowadzone przez Irish Nurses and Midwives Organisation (INMO) wskazują, że szpital w Waterford powinien zatrudnić dodatkowych 140 pielęgniarek, by świadczyć usługi medyczne zgodnie ze standardami. W tej chwili kierownictwo szpitala ma około 50 wolnych miejsc pracy dla pielęgniarek i położnych, lecz nie jest w stanie znaleźć chętnych do pracy z powodu niskich zarobków.

Między innymi o podwyższenie zarobków, szczególnie dla młodych stażem pielęgniarek, walczą przedstawiciele INMO uczestniczący w ogólnokrajowym proteście. Zdaniem organizacji podobne braki dotykają większości irlandzkich szpitali, właśnie ze względu na niskie zarobki w tej branży.

W ostatnich latach coraz więcej państwowych placówek zdrowia notuje odpływ pielęgniarek do prywatnych firm lub wręcz do innych branż. Jednocześnie rząd twierdzi, że zarobki pielęgniarek i położnych są na odpowiednim poziomie i że nie można ich zwiększyć bez poważnej szkody dla budżetu.

Od końca stycznia pielęgniarki i położne zrzeszone w INMO prowadzą protest polegający na okresowym odstąpieniu od swoich obowiązków jeśli nie grozi to utratą zdrowia lub życia pacjentów. Rząd pozostaje jednak niewzruszony, natomiast pielęgniarki planują wkrótce eskalację protestu.

Protest zorganizowano także w szpitalu w Waterford, gdzie na stanowiskach pozostała jedynie niezbędna obsługa, a reszta pielęgniarek zorganizowała pikietę przed szpitalem. Zdaniem Mary Dunne, organizatorki protestu w Waterford, w ciągu zaledwie jednego dnia kolejka oczekujących na przyjęcie do szpitala wydłużyła się o niemal 50 osób, jednak żadnej z nich nie groziło niebezpieczeństwo z powodu protestu.

W wyniku protestu kilka oddziałów w szpitalu zostało zamkniętych, a kierownictwo placówki zaapelowało do mieszkańców Waterford i okolic o unikanie wizyt jeśli nie są one absolutnie konieczne. Pielęgniarki planują kontynuować protest do skutki i już teraz zapowiedziały, że w lutym także nastąpi kilka przerw w pracy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.