Pijani kierowcy będą automatycznie tracili prawo jazdy

prawo jazdy
fot. Journal.ie

Wprowadzona w ubiegłym tygodniu nowelizacja przepisów o ruchu drogowym przewiduje, że kierowcy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu będą automatycznie tracili prawo jazdy. Do tej pory w wielu przypadkach pijani kierowcy otrzymywali jedynie mandat i punkty karne.

Minister Transportu, Shane Ross, ma nadzieję, że nowe przepisy spowodują zmniejszenie się liczby osób siadających za kierownicą po pijanemu. Zgodnie z nowelizacją pierwsze zatrzymanie pijanego kierowcy będą się kończyło utratą prawa jazdy na trzy miesiące, a kolejne takie zdarzenie będzie skutkowało rozprawą sądową i odebraniem prawa do kierowania samochodem na znacznie dłużej.

– Jazda po pijanemu jest jedną z najbardziej niebezpiecznych i bezmyślnych rzeczy jakie może zrobić kierowca. Uważam, że mandat i trzy punkty karne to byłą zdecydowanie zbyt łagodna kara za przewinienie, które może okazać się dla kogoś śmiertelne – stwierdził minister Ross.

Według danych statystycznych problem pijanych kierowców jest wciąż bardzo poważny w Irlandii. Ocenia się, że 39% śmiertelnych wypadków na irlandzkich drogach jest spowodowane przez kierowców, którzy prowadzą pojazdy po spożyciu alkoholu.

Wprowadzenie nowelizacji przepisów oznacza, że Garda nie będzie mogła pobłażliwie patrzeć na kierowców, którzy są potencjalnym śmiertelnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Rząd ma nadzieję, że skutkiem nowych przepisów będzie zmniejszenie się liczby ofiar na irlandzkich drogach.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.