Ponad połowa autobusów na irlandzkich drogach ma usterki

Ponad połowa autobusów
fot. The Journal

Wyniki inspekcji przeprowadzonych przez Road Safety Authority (RSA) na irlandzkich drogach wskazują, że ponad połowa autobusów posiada usterki, a jedna trzecia stanowi wręcz zagrożenie na drogach. Spośród 873 autobusów sprawdzonych w ciągu kilku ostatnich miesięcy aż 445 posiadało usterki zagrażające bezpieczeństwu. W 268 pojazdach stwierdzono poważne usterki, a 37 najbardziej uszkodzonych autobusów wycofano natychmiast z ruchu.

Najwięcej usterek stwierdzono w autobusach szkolnych oraz w pojazdach, których właścicielami są prywatni przewoźnicy. Jak zaznaczyli inspektorzy RSA także kilka autobusów obsługujących pasażerów państwowego przewoźnika Bus Eireann posiadało mniej lub bardziej poważne usterki.

Kierownictwo Bus Eireann tłumaczy, że często musi korzystać z autobusów prywatnych firm, gdyż nie posiada wystarczająco dużego taboru, by obsłużyć wszystkie swoje linie autobusowe. Jednocześnie zwrócono uwagę na fakt, że RSA bada głównie pojazdy należące do firm, które w przeszłości używały uszkodzonych pojazdów. Także wszystkie starsze autobusy podlegają regularnym kontrolom, co może skutkować zawyżonymi danymi o ich usterkowości.

Szefowa RSA, Liz O’Donnell, wystosowała oficjalny list do kierownictwa Bus Eireann, w którym zwraca uwagę na wysoki odsetek autobusów, w których stwierdzono usterki. Szczególny niepokój budzi fakt, że tak wiele autobusów szkolnych jest uszkodzonych, a niektóre z nich musiały zostać wycofane z ruchu z powodu poważnych uszkodzeń.

Podczas prezentacji danych statystycznych dotyczących usterkowości autobusów jeżdżących po irlandzkich drogach szefowa RSA wyjaśniła, że prawo nie powala na piętnowanie prywatnych przewoźników. Dlatego też w raporcie nie umieszczono nazw firm, których autobusy najczęściej wyjeżdżały na drogi z usterkami.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.