Powstało forum na rzecz integracji imigrantów

forum na rzecz integracji
fot. Waterford Live

Przedstawiciele lokalnych społeczności, imigranci, pracownicy władz samorządowych oraz politycy szczebla lokalnego i krajowego spotkali się w Medival Museum na zjeździe założycielskim forum na rzecz integracji imigrantów. Ta nowa grupa ma za zadanie pomagać imigrantom w kontaktach z władzami samorządowymi oraz udzielać wszelkiego wsparcia osobom mającym trudności z zaaklimatyzowaniem się w Waterford.

Jest to pierwsze tego typu forum integracyjne poza Dublinem a spotkanie założycielskie zostało zaszczycone obecnością Ministra Stanu ds. Równości, Imigracji i Integracji, Davida Stantona. Wyraził on nadzieję, że dzięki forum głos imigrantów będzie lepiej słyszany we władzach lokalnych a ich problemy będą sprawniej rozwiązywane.

Obecny na spotkaniu burmistrz miasta i hrabstwa Waterford Declan Doocey stwierdził, że cieszy się z tak licznego przybycia przedstawicieli lokalnych społeczności imigranckich. Jego zdaniem świadczy to o poważnym ich zaangażowaniu w sprawy regionu oraz chęć pomocy władzom samorządowym w rozwiązywaniu ich problemów.

– Imigracja jest na stałe wpisana w historię naszego kraju, a teraz Irlandia, stając się nowym domem dla tysięcy ludzi, znajduje się jakby po drugiej stronie. Cieszymy się, że nasz kraj staje się coraz bardziej różnorodny i otwarty na nowe społeczności. Ma to znaczenie szczególnie w Waterford, najstarszym mieście Irlandii, założonym także przez przybyszów zza morza – mówił burmistrz Doocey otwierając forum.

Przemawiający po burmistrzu minister Stanton stwierdził, że Waterford jako jedno z pierwszych miast przyjęło w pełni ogólnokrajowy program na rzecz osiedlania imigrantów. Jest to szczególnie ważne wobec wyzwań przed jakimi stoi cała Irlandia w kwestii integracji imigrantów.

– Mam nadzieję, że dzięki istnieniu tego forum nauczymy się czegoś o sobie nawzajem i będziemy mogli doświadczyć działania naszej polityki imigracyjnej. Forum powinno stanowić platformę dla dalszych działań na rzecz integracji w całym hrabstwie. Efektywna integracja imigrantów jest konieczna do budowy zdrowych i aktywnych społeczności lokalnych. Tol co dzieje się na poziomie lokalnym będzie miało wpływ na to jak integracja działa na szczeblu krajowym – mówił minister Stanton.

Jedna z założycielek forum i jego przewodnicząca Obianuju Ekedize stwierdziła, że jednym z głównych zadań grupy będzie pomoc imigrantom w zakresie dostępu do edukacji i zatrudnienia. Ponadto forum będzie starało się określać problemy, z którymi spotykają się imigranci oraz przekazywać tę wiedzę władzom lokalnym.

– Forum na rzecz integracji imigrantów będzie chciało reprezentować różnorodne grupy, które w tej chwili stanowią 15% populacji całego hrabstwa Waterford. Chcemy być jednym silnym głosem dla wszystkich imigrantów i chcemy zacząć odgrywać ważniejszą rolę w lokalnych społecznościach oraz władzach samorządowych – mówiła Obianuju Ekedize.

Wśród obecnych na spotkaniu założycielskim była także reprezentantka polskiej lokalnej społeczności, Monika Grodecka.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.