Powstanie centrum wsparcia dla bezdomnych

centrum wsparcia
fot. Shutterstock

Władze miasta i hrabstwa Waterford we współpracy z HSE planują otworzyć centrum wsparcia dla bezdomnych w dawnym budynku Bank of Ireland przy Parnell Street. W centrum, roboczo nazwanym Waterford Integrated Homeless Services, mają zostać zatrudnieni pracownicy samorządowi oraz z HSE. Dodatkowo będą tam miały swoje siedziby także lokalne oddziały organizacji zajmujących się problemem bezdomności – Focus Ireland i South East Simon Community.

Szef Wydziału Mieszkalnictwa w Waterford, Ivan Grimes, zapowiada, że w tym centrum osoby bezdomne lub zagrożone bezdomnością będą mogły skorzystać z pełnej pomocy. Będzie to jedyne takie miejsce w hrabstwie, gdzie pomoc dla bezdomnych będzie kompleksowa.

– Do tej pory pomoc bezdomnym i osobom zagrożonym bezdomnością byłą udzielana w kilku miejscach w mieście. Uważamy, że taka integracja pomocy w jednym miejscu będzie już dużą pomocą dla osób, które nie mają gdzie mieszkać – mówi Ivan Grimes.

W ostatnich latach bezdomność stałą się poważnym problemem w Waterford, podobnie jak w całej Irlandii. W ubiegłym roku do władz lokalnych zgłosiło się 890 osób bezdomnych, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej takich zgłoszeń było zaledwie 320. Utworzenie centrum wsparcia osób bezdomnych to wyjście naprzeciw ich potrzebom, z którymi władze samorządowe, HSE czy organizacje charytatywne radzą sobie coraz trudniej.

– Nie wszyscy zagrożeni bezdomnością, którzy zgłaszają się do nas kończą w hostelach czy hotelach. Ściśle współpracujemy z Simon Community oraz Focus Ireland, aby zapewnić takim osobom natychmiastowe zakwaterowanie na dłuższy okres czasu. Nasz program HAP Place Finder, który działa zaledwie od listopada, pozwolił znaleźć mieszkania lub domy 12 rodzinom, którym groziła bezdomność – mówi Ivan Grimes.

Radny Jason Murphy, który od dłuższego czasu zabiegał o utworzenie centrum wsparcia osób bezdomnych, mówi, że to konieczne rozwiązanie palącego społecznego problemu.

– Jako osoba, która na codzień ma do czynienia z problemem bezdomności i wiem jak negatywnie to wpływa na każdego, cieszę się, że powstanie miejsce, do którego będzie można się zgłosić po pomoc w razie kłopotów. Należy pochwalić władze Waterford za dobą decyzję, dzięki której w w samym centrum miasta powstanie miejsce, gdzie będzie można otrzymać wszelką pomoc związaną z bezdomnością – mówi radny Murphy.

Jego zdaniem dla osób, które są zagrożone bezdomnością możliwość uzyskania kompleksowej pomocy w jednym miejscu jest nieoceniona.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.