Premier przeprasza patologów z Waterford

premier
fot. Daily Mail

Premier Irlandii Leo Varadkar wycofał się ze swojego stwierdzenia, że „nie ma żadnych dowodów na przetrzymywanie ciał na noszach w kostnicy w Waterford” i przeprosił patologów, którzy zwrócili uwagę na problem. W wywiadach udzielonych wkrótce po opublikowaniu listu patologów premier stwierdzał między innymi, że „cała ta historia jest co najmniej dziwna” i że „w zasadzie mamy tylko słowo pracowników kostnicy przeciwko słowu kierownictwa szpitala”.

Fala krytyki jaka spłynęła na premiera Varadkara po opublikowaniu jego wypowiedzi, szybko się z nich wycofał i przeprosił patologów z Waterford za próbę podważenia ich wiarygodności. Okazuje się, że po opublikowaniu serii artykułów dotyczących tragicznych warunków w kostnicy do szpitala zgłosiły się już dwie rodziny potwierdzające zarzuty zawarte w liście do HSE.

Patolodzy, którzy na razie odmówili oficjalnych komentarzy w tej sprawie są zadowoleni z przeprosin premiera i nie zamierzają podejmować żadnych działań przeciwko niemu.

– W ubiegłym tygodniu odpowiadałem kilkakrotnie na pytania dotyczące kostnicy w Waterford. Miałem do czynienia z wykluczającymi się danymi i nie byłem dobrze zorientowany w tej sprawie. Z jednej strony list od pracowników kostnicy wskazujący na poważne zaniedbania, a z drugiej strony oficjalne oświadczenie szpitala stwierdzające, że nie zanotowano żadnych skarg na pracę kostnicy. Nie chciałem faworyzować„ żadnej ze stron bez głębszego zbadania sprawy i dlatego stwierdziłem, że nie wiem czy zarzuty są prawdziwe czy nie. Dziś chciałbym przeprosić czterech patologów z Waterford, bo wiem, że pomyliłem się w tej kwestii – powiedział premier Varadkar na konferencji prasowej.

Potwierdził on też, że prace budowlane przy rozbudowie istniejącej kostnicy rozpoczną się jak najszybciej, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Tymczasowo szpital w Waterford zostanie wyposażony w przenośną chłodnię, w której będzie można składać ciała osób zmarłych w szpitalu.

Lokalni radni zgodnie twierdzą, że należy przyjąć przeprosiny premiera, ale należy też pociągnąć do odpowiedzialności kierownictwo grupy szpitalnej, której zgłaszano problemy z kostnicą. W ciągu kilku miesięcy od otrzymania pierwszego zgłoszenia kierownictwo nie tylko nic nie zrobiło, by poprawić sytuację, ale starało się ukryć list patologów zwracający uwagę na nieprawidłowości.

– Dobrze, że premier przeprosił, jednak uważam, że po pierwsze powinien się powstrzymać od komentowania sprawy bez znajomości wszystkich faktów. Teraz nadeszła pora na przejście od słów do czynów i podjęcie działań zmierzających do budowy nowej kostnicy, ale także do ukarania winnych zaniedbań – stwierdził poseł David Cullinane.

Także jego zdaniem kierownictwo grupy szpitalnej powinno zostać surowo ukarane za zaniechanie działań miedzy październikiem ubiegłego roku, kiedy otrzymało pierwszy list, a marcem tego roku, kiedy sprawa została ujawniona przez lokalny tygodnik Waterford News & Star.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.