Premier wesprze rozwój lotniska w Waterford

rozwój lotniska w WaterfordW ubiegłym tygodniu premier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział, że rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by wesprzeć rozwój lotniska w Waterford. Zdaniem premiera, mimo że od dwóch lat Waterford nie obsługuje żadnych regularnych połączeń, lotnisko wciąż ma potencjał.

Oświadczenie zostało wygłoszone w trakcie dyskusji o kolejnym pasie startowym dla lotniska w Dublinie. Premier stwierdził, że rząd powinien wspomóc lotnisko w Waterford w staraniach o pozyskanie stałych połączeń z jednym z lotnisk w Anglii. Nie wspomniał jednak ani słowem o planach wydłużenia pasa startowego, co jest konieczne dla przyjmowania większych samolotów pasażerskich.

Koszty wydłużenia pasa i przebudowy lotniska szacowane są na 11,5 miliona euro, z czego przynajmniej połowę powinien wyasygnować rząd, a drugą połowę można uzyskać od inwestorów. Zaledwie szczęść tygodni temu zarząd lotniska ogłosił, że znaleziono inwestora, który jest gotów wyłożyć 5 milionów euro na wydłużenie pasa. Jednak wciąż nie wiadomo, czy reszta inwestycji zostanie pokryta z budżetu centralnego.

Oświadczenie premiera może oznaczać pewien postęp, ale nie przynosi żadnych konkretów, które przełożyłyby się na wymierne inwestycje. Zarząd lotniska w Waterford ma nadzieję, że wkrótce za deklaracjami pójdą konkretne pieniądze.

W styczniu tego roku lotnisko otrzymało od rządu 375 000 euro na pokrycie kosztów utrzymania służb ratowniczych stacjonujących na terenie portu lotniczego. Suma ta miała wystarczyć na sześć miesięcy, jednak po tym okresie rząd nie zadeklarował kolejnej transzy wsparcia finansowego.

Lotnisko nadal ma potencjał

W roku 2012 port lotniczy w Waterford obsługiwał 77 000 pasażerów rocznie, jednak w obliczu stopniowego zamykania połączeń liczba ta spadłą do zaledwie 13 000 w roku 2016. Wtedy ostatecznie zlikwidowano ostatnie regularne połączenia z Waterford.

Rok temu linie lotnicze Aer Southeast planowały uruchomić połączenie z Waterford do Luton, Birmingham i Manchesteru, jednak nie otrzymały potrzebnych na ten cel licencji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że proces przyznawania licencji wciąż trwa, a firma nadal jest zainteresowana współpracą z lotniskiem w Waterford.

Zarówno linie lotnicze, jak i zarząd lotniska oraz lokalni radni wskazują, że warunkiem koniecznym dla rozwoju miejscowego lotniska jest wydłużenie pasa startowego. Możliwe, że oświadczenie premiera oznacza wsparcie dla tego projektu ze strony rządu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.