Protest przeszedł przez centrum Dublina

Protest
Fot. Irish Times

W ubiegłą sobotę centrum Dublina stało się areną, na której protestujący z południowego-wschodu starali się wywalczyć całodobową opiekę kardiologiczną w szpitalu w Waterford. Marsz protestacyjny rozpoczął się o 14.00 przy Remembrance Garden a zakończył happeningiem dwie godziny później na Merrion Square. 

W sumie w marszu wzięło udział ponad 500 osób, z których większość przyjechała z Waterford i okolic na wezwanie organizatora protestu – organizacji Health Equality for the South East (HEFSE). Domagając się poprawy jakości opieki zdrowotnej na południowym-wschodzie protestujący przemaszerowali przez centrum Dublina. Byli wśród nich niemal wszyscy radni z hrabstwa Waterford, którzy od lat starają się wpłynąć na rząd w sprawie całodobowej opieki kardiologicznej.

Uczestnicy protestu byli nieco zaskoczeni brakiem wśród nich przedstawicieli samorządów spoza Waterford oraz posłów z regionu. Także frekwencja, zdaniem organizatorów, pozostawała wiele do życzenia.

– Dziwi mnie, że spośród pół miliona ludzi mieszkających na południowym-wschodzie tak mało przejmuje się tym, że rząd zaniedbuje nasz region jeśli chodzi o opiekę zdrowotną – mówił szef HEFSE i jednocześnie radny, Matt Shanahan. 

Podczas wiecu kończącego protest zachęcał on uczestników marszu do położenia się na ziemi i pozostania tak przez kilka minut. Miało to zobrazować jak krótki czas jest potrzebny, by skutecznie uratować pacjenta cierpiącego na chorobę serca.

Brak całodobowej opieki kardiologicznej w szpitalu w Waterford powoduje, że duża część pacjentów jest przewożone do Dublina lub Cork co znacząco zmniejsza ich szanse na skuteczne leczenie.

– To symboliczne, że protestujemy przed pustym budynkiem Parlamentu, bo tak samo pusty w soboty jest nasz lokalny oddział kardiologiczny, który kończy pracę w piątek o 17.00. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz głos zostanie usłyszany aż w Dublinie – mówił Matt Shanahan.

Zaznaczył on, że sobotni protest to inicjatywa jedynie małej grupy z samego Waterford. Jego zdaniem, gdyby połączyć siły z innymi grupami z całego regionu, protest mógłby być znacznie większy i bardziej znaczący.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.