Protest wobec braku odpowiedniej opieki kardiologicznej

opieki kardiologicznej
fot. Pexels.com

Na sobotę 19 stycznia zaplanowano masowy protest wobec przeciągającej się sprawy całodobowej opieki kardiologicznej w w szpitalu w Waterford. Organizatorzy protesty chcą także zwrócić uwagę, że mimo obietnic szybkiego utworzenia drugiego oddziału kardiologicznego plan finansowy HSE na ten rok nie przewiduje finansowania na ten cel.

Pod koniec ubiegłego roku minister John Halligan oraz poseł David Cullinane zapewniali, że prace nad drugim oddziałem „idą pełną parą” i że będzie on gotowy w roku 2020. Jednak lokalny radny Eddie Mulligan zwrócił uwagę, że w planie finansowym HSE na ten rok wśród łącznych wydatków wynoszących 16 miliardów euro nie ma funduszy przeznaczonych na oddział kardiologiczny w Waterford.

– Minister John Halligan ma tendencję przekazywania mieszkańcom Waterford wszelkich obietnic rządowych, by potem zniknąć ze sceny kiedy przychodzi do ich realizacji. Jeszcze w listopadzie twierdził, że prace nad oddziałem idą pełną parą i że otrzyma on konieczne dofinansowanie w wysokości 4,75 miliona euro. Niestety tego dofinansowania nie widać w planie wydatków HSE na ten rok – mówi radny Mulligan.

Plan finansowy dla HSE na ten rok wylicza wszystkie projekty związane ze służbą zdrowia, które mają otrzymać wsparcie finansowe w tym roku i które mają być uruchomione w 2020.

– Oczekiwałbym, że minister Halligan wyjaśni dlaczego w tym dokumencie nie ma ani słowa o oddziale kardiologicznym w szpitalu w Waterford. Szczególnie, że plan wspomina o dofinansowaniu w wysokości niemal 3 milionów euro dla podobnego oddziału w jednym ze szpitali w Dublinie oraz o dotacji w wysokości 2,3 miliona euro na trzeci oddział w szpitalu w Galway – mówi radny Mulligan.
Protest w imieniu pacjentów

Sprawa będzie z pewnością jednym z przewodnich tematów protestu zaplanowanego na 19 stycznia przez organizację South East Patient Advocacy Group, która reprezentuje interesy pacjentów z rejonu południowego-wschodu Irlandii.

– W ciągu ostatnich sześciu lat żaden z rządów nie podjął się rozwiązania problemu niewystarczającej opieki kardiologicznej w naszym rejonie. Co więcej, znaczące fundusze zostały zainwestowane w szpitale w Dublinie, które obecnie mają łącznie 21 całodobowych oddziałów zajmujących się chorobami serca. Tymczasem w Waterford mamy jeden oddział pracujący jedynie 39 godzin w tygodniu, który zamyka się po godz. 17.00 i pozostaje nieczynny przez całe weekendy – mówi Yvonne Cooney z South East Patient Advocacy Group.

Grupa domaga się nie tylko wprowadzenia całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford, ale także zwiększenia dofinansowania dla istniejącego oddziału, który powinien zostać wyposażony w lepszy sprzęt ratujący zdrowie i życie.

Od początku roku dwoje pacjentów z poważnymi schorzeniami serca zostało przewiezionych z Waterford do Cork właśnie z powodu braku całodobowej opieki kardiologicznej. Każda taka podróż to poważne zagrożenie życia dla pacjenta, na co też będą zwracali protestujący 19 stycznia.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.