Protestujący zakłócili spotkanie w Lismore

w Lismore
fot. WLR FM

Poniedziałkowe spotkanie w Lismore dotyczące osiedlenia w miasteczku rodziny syryjskich uchodźców zostało zakłócone przez protestujących przeciwko przyjmowaniu imigrantów. Uczestniczący w spotkaniu Minister Stanu John Halligan określił zachowanie protestujących jako „naganne”.

Lismore zostało wybrane jako jedno z kilku irlandzkich miast i miasteczek, które mają przyjąć uchodźców z objętych konfliktem rejonów Syrii. Przedstawiciele władz, obecni na poniedziałkowym spotkaniu, stwierdzili, że mają nadzieję na szybką i bezproblemową integrację osiedlanych syryjskich rodzin.

Spotkanie w Lismore zostało zorganizowane przez grupę Lismore Welcome Project (LWP), której celem jest wspomaganie przybywających uchodźców w integracji. Wolontariusze działający w grupie, oraz Minister ds. Równości, Migracji i Integracji, David Stanton mają nadzieję, że syryjska rodzina uchodźców przybędzie do miasteczka już w najbliższe lato.

Protest, zorganizowany za pomocą mediów społecznościowych, nie zraził ani członków LWP ani ministerstwa, którzy zapowiedzieli, że „mała grupa głosząca rasistowskie i ksenofobiczne hasła nie może decydować o polityce krajowej i lokalnej”. W trakcie spotkania protestujący kilkakrotnie próbowali zniechęcić mieszkańców Lismore do przyjmowania uchodźców, jednak hasła przez nich głoszone nie spotkały się z dobrym przyjęciem.

Większość popiera imigrantów

Minister Halligan stwierdził, że większość mieszkańców Lismore nie była zainteresowana hasłami i teoriami głoszonymi przez protestujących. Wypowiedzi przedstawicieli władz oraz wolontariuszy z LWP spotkały się ze znacznie lepszym przyjęciem, co zdaniem ministra świadczy o otwartości mieszkańców.

– Warto zauważyć, że ci, którzy przyszli na spotkanie w celu zakłócenia go rasistowskimi hasłami to nie byli mieszkańcy Lismore. Były to osoby, które skrzyknęły się z różnych części hrabstwa Waterford i przyjechały do Lismore, by przedstawić program osiedlania uchodźców w złym świetle – mówił minister Halligan.

Zgodnie z planem przedstawionym na spotkaniu jedna z rodzin obecnie przebywających w obozie dla uchodźców w Libanie zostanie przewieziona do Lismore i osiedlona w miasteczku. Otrzyma ona pomoc socjalną a dzieci – pomoc w integracji z rówieśnikami w szkole.

– Zdecydowana większość uczestników spotkania przyszła na nie, by dowiedzieć się więcej o programie osiedlania uchodźców i jak będzie to wyglądało w praktyce w Lismore. Wyraźnie dali oni do zrozumienia, że nie interesują ich rasistowskie i ksenofobiczne hasła głoszone przez małą grupę, która próbowała zakłócić spotkanie – mówił minister Halligan.

Przed ostatecznym osiedleniem rodziny uchodźców w Lismore wolontariusze z LWP planują zorganizować dalsze spotkania i warsztaty mające pomóc uchodźcom w lepszej integracji w miasteczku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.