Przednia zabawa na Pikniku Rodzinnym w Polskiej Szkole

zabawa na Pikniku Rodzinnym
fot. Krzysiek Wiśniewski

W ubiegłą sobotę w Polskiej Szkole w Waterford obył się Piknik Rodzinny zorganizowany w ramach Festiwalu PolskaEire, który jednocześnie upamiętnił dziesięciolecie istnienia szkoły. Chociaż prognozy pogodowe nie sprawdziły się i dzień był pochmurny, impreza na terenie college’u De la Salle zgromadziła niemałe tłumy. Setki polskich i irlandzkich rodzin, które przybyły na piknik z pewnością się nie nudziły ani przez chwilę.

Piknik rozpoczął się występami dzieci z najmłodszych klas, które śpiewająco uczciły przypadający na sobotę Dzień Matki. Wszystkie występy zebrały gromkie brawa i wycisnęły niejedną łzę z oczu wzruszonych mam. A na koniec i tatusiowie otrzymali śpiewający prezent od najmłodszych uczniów szkoły.

zabawa na Pikniku Rodzinnym
fot. Krzysiek Wiśniewski

Po dzieciach na scenę weszli nieco starsi muzycy, którzy cały piknik umilali wszystkim muzyką na żywo. Gwiazdą dnia był polsko-irlandzki zespół Lithium Lounge grający rockowe standardy oraz kilka własnych kompozycji. Przed młodymi rockmanami wystąpiła dwójka solistów – Ceala Murphy and Anthony Power Pierce. Muzyka grana żywo z pewnością rozgrzała nieco uczestników pikniku chwilami marznących pod pochmurnym niebem.

zabawa na Pikniku Rodzinnym
fot. Krzysiek Wiśniewski
Wyśmienita zabawa na Pikniku Rodzinnym

Koncerty były jedynie dodatkiem do licznych atrakcji, jakie organizatorzy przygotowali na Pikniku Rodzinnym. Dwa spore dmuchane zamki zamki, nadmuchiwana ścianka do wspinaczki, konkurs klasycznych gier komputerowych, rowerowy tor przeszkód, lustro robiące zdjęcia, zajęcia plastyczne czy kiermasz rękodzieła to tylko część atrakcji, które zapewniły zabawę na długie godziny. Ci, którzy opadli z sił mogli posilić się przy tradycyjnym grillu (specjalne podziękowania dla Greg’s Meat za produkty), w sklepiku szkolnym czy przy stoisku ZHP Waterford oferującym pyszną grochówkę i równie pyszne galaretki.

Nie było miejsca ani czasu na nudę, a już gorącą atmosferę rozgrzało jeszcze bardziej przybycie patrolu Gardy prezentującego swój samochód oraz sprzęt policyjny. Podczas gdy Gardziści dokonywali kilku udawanych aresztowań, przed ich radiowozem ustawiła się kolejka chłopców i dziewcząt w każdym wieku chętnych zobaczyć nietypowy pojazd od środka.

Waterford górą w turnieju piłkarskim

W trakcie całego pikniku na boisku szkolnym odbywał się pierwszy turniej szóstek piłkarskich. Konkurencja była ostra i nawet najmłodsi zawodnicy walczyli o każdą piłkę. Drużyny przybyły z miejscowych szkółek piłkarskich oraz z kilku szkół polskich z całej Irlandii. Nad zasadami fair play czuwali profesjonalni sędziowie piłkarscy – Adam Tszampel, licencjonowany sędzia FAI, Rafał Kowalski – licencjonowany sędzia PZPN, oraz Łukasz Gdowski, były zawodnik GKS Jastrzębie i Eagles FC Dublin.

zabawa na Pikniku Rodzinnym
fot. Krzysiek Wiśniewski

Drużyny z Waterford zdominowały turniej piłkarski. Jedynie w kategorii Juniorów Młodszych główne trofeum wyjechało z miasta i pojechało do Dublina. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsze drużyny uhonorowano specjalnymi pucharami. Turniej szóstek piłkarskich był pierwszym organizowanym przez Polską Szkołę w Waterford, ale organizatorzy już dziś zapowiadają, że będzie to impreza doroczna towarzysząca Piknikom Rodzinnym.

Kolejne atrakcje Festiwalu PolskaEire

Sobotni piknik w Polskiej Szkole był tylko jedną z imprez Festiwalu PolskaEire w Waterford, który trwa w całej Irlandii od 25 maja do 10 czerwca. W jego trakcie w całym kraju, a także w Polsce odbędzie się kilkadziesiąt imprez integrujących społeczności polską i irlandzką.

W samym Waterford będzie jeszcze można wziąć udział w Pikniku w Garter Lane (niedziela, 3 czerwca) i Rodzinnej Wycieczce Rowerowej (niedziela, 10 czerwca).

Piknik rozpocznie się w samo południe, a w trakcie jego trwania będzie można spróbować polskich potraw z grilla, wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz pograć w gry planszowe. Natomiast przejazd rowerowy rusza o godz. 9:00 z WIT West Campus, a jego uczestnicy przejadą trasą Waterford Greenway do stacji w Kilmeadan i z powrotem.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.