Pub sprzedany znacznie poniżej wartości

pub
fot. Waterford City Council

W raporcie z audytu finansowego samorządu Waterford za rok 2017 stwierdzono między innymi, że władze lokalne sprzedały jeden z pubów przy The Quay znacznie poniżej jego wartości rynkowej. Pub, którego nie wymieniono w raporcie z nazwy, został nabyty przez Radę Miasta i Hrabstwa Waterford na potrzeby przebudowy tzw. Trójkąta Wikingów, a następnie sprzedany prywatnej firmie.

Pub był własnością Holy Ghost Properties i został sprzedany władzom Waterford kilka lat temu za 110 000 euro, a suma ta miała być spłacana właścicielowi przez kolejne 20 lat. W roku 2017, po przebudowie najstarszej części miasta, pub został sprzedany prywatnemu inwestorowi za 50 000 euro, co było ceną znacznie poniżej wyceny rynkowej.

Według informacji uzyskanych przez radnych, pub był w bardzo złym stanie i wymagał znacznych nakładów finansowych. Z tego powodu władze samorządowe nie zdecydowały się na jego remont jak to miało w przypadku innych budynków zakupionych na potrzeby przebudowy Trójkąta Wikingów.

– Mimo zawarcia w umowie klauzuli o konieczności remontu pubu i obowiązku doprowadzenia go do stanu zgodnego z wymaganiami władz miasta, nowy właściciel nie wykonał żadnych prac, a budynek nadal niszczeje. Jest to szczególnie istotne ponieważ władze samorządowe nadal inwestują znaczne fundusze w przebudowę tej części miasta – mówi radny Eddie Mulligan, który zainteresował się sprawą po przeczytaniu raportu.

Michael Walsh, zarządzający mieniem komunalnym, stwierdził, że decyzja o sprzedaży budynku z pubem została podjęta po przeprowadzeniu oceny ryzyka inwestycyjnego. Wykazała ona, że koszty doprowadzenia pubu do stanu używalności będą zbyt wysokie.

– Jednocześnie w kontakcie zawarliśmy klauzulę zobowiązującą nowego właściciela do przeprowadzenia koniecznych remontów i napraw. Jeśli nie wywiązuje się z umowy, będziemy w stanie renegocjować kontrakt – powiedział Michael Walsh.

Nie chciał on zdradzić, o który pub chodzi, ponieważ mogłoby to zaszkodzić władzom samorządowym ze strony prawnej. Jednocześnie stwierdził, że budynek, o którym mowa ma najemcę i z rozwiązaniem sprawny należy poczekać do chwili gdy wyprowadzi się z on z nieruchomości.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.