Radna Mary Roche rezygnuje ze swojej funkcji

Mary Roche
fot. Mary Roche

30 listopada jest ostatnim dniem urzędowania radnej Mary Roche, która zdecydowała się zrezygnować z funkcji „z ważnych powodów osobistych”. Mary Roche była radną Waterford przez ponad dwie dekady i przez te lata zyskała sobie grono wiernych wyborców. Nie zamierzała startować w nadchodzących wyborach samorządowych.

W oświadczeniu opublikowanym w ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych radna Roche napisała, że jest zmuszona „z żalem zrezygnować ze swojej funkcji w Radzie Miasta i Hrabstwa Waterford oraz z członkostwa we wszystkich komisjach i komitetach, w których zasiadała”. Jednocześnie podziękowała wszystkim wyborcom za wsparcie, a swoim kolegom radnym za owocną współpracę przez ponad 20 lat.

– Pełnienie roli radnej jest czasami wyczerpujące i bywa niewdzięcznym zajęciem, jednak większość radnych, których poznałam przez lata swojej pracy na rzecz Waterford, nie zważała na niedogodności i ofiarnie wykonywała swoją pracę na rzecz miasta i mieszkańców. W ostatnich latach byłam zmuszona poświęcać coraz więcej czasu na zajęcia związane z pełnioną funkcją mimo działań rządu zmierzających do umniejszenia roli samorządu w Irlandii. Z przyjemnością będę wspomniała wszystkie dyskusje i batalie jakie stoczyłam na sali plenarnej i wiem, że wszystkie te spory miały tylko na celu dobro miasta i mieszkańców – czytamy w oświadczeniu radnej Roche.

Podziękowała ona wszystkim pracownikom ratusza, innym radnym, urzędnikom, a przede wszystkim wyborcom i rodzinie, od których otrzymywała nieustające wsparcie. W oświadczeniu wspomniała także swój roczny okres pełnienia funkcji burmistrza Waterford, który był „najwspanialszym okresem w życiu moim i mojej rodziny’.

Nominacja dla Matta Shanahana

Kilka dni po wydaniu oświadczeniu o odejściu radna Roche ogłosiła, że na swoje miejsce będzie nominowała Matta Shanahana kierującego kampanią na rzecz poprawy jakości opieki kardiologicznej w regionie Waterford – Health Equality for South East (HEFSE). Jej zdaniem jest to silny kandydat, który będzie w stanie kontynuować jej politykę działań na rzecz miasta i hrabstwa.

Nieoficjalna umowa między radnymi w Waterford mówi, że odchodzący radny ma prawo nominować swojego następcę, jednak wymaga to zgody pozostałych radnych. W przypadku miejsca opuszczonego przez radną Roche nie jest jeszcze jasne, czy radni z partii Sinn Fein, Fine Gael i Fianna Fail zgodzą się na kandydaturę Matta Shanahana. Istnieje możliwość, że zaproponują oni kontrkandydata a następnie przegłosują jego wejście na miejsce radnej Roche.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.