Radni chcą otwarcia Grand Hotelu w Tramore

Grand HotelDwaj radni – Joe Conway i Eamon Quinlan – wyraźnie wyrazili swój sprzeciw wobec utworzenia kolejnego ośrodka dla uchodźców w Tramore. Obaj stwierdzili, że Grand Hotel powinien ponownie stać się jednym z turystycznych symboli tego nadmorskiego kurortu.

Ich oświadczenie to skutek niedawnego posiedzenia Rady Miasta i Hrabstwa Waterford, na którym powiedziane zostało, że obecny właściciel Grand Hotelu nie będzie musiał występować o specjalne pozwolenia, jeśli będzie chciał zmienić hotel na ośrodek dla uchodźców. W ostatnich tygodniach w budynku hotelu prowadzone są prace porządkowe, jednak władze samorządowe nie otrzymały żadnego wniosku o pozwolenie na budowę lub przebudowę hotelu.

Zdaniem radnego Conwaya może to oznaczać, że planowane jest utworzenie tam kolejnego ośrodka dla uchodźców. W Tramore działają już dwa podobne ośrodki i zdaniem radnego kolejny nie jest potrzebny. Według niego potrzebny jest za to duży hotel, który stanowiłby ośrodek turystyczny dla miasteczka i całego regionu i który przyciągałby do Tramore jeszcze więcej turystów.

– Nie jestem przeciwny ośrodkom dla uchodźców jako takim. Te, które już działają pomagają konkretnym ludziom, a ich mieszkańcy nie stanowią żadnego problemu. Jednak uważam, że w Tramore jest już dość takich ośrodków, natomiast za mało inwestuje się w infrastrukturę turystyczną – mówi radny Conway.

Radny Quinlan wspomina, że kiedy Grand Hotel działał przyciągał on setki bogatych turystów, którzy wydawali pieniądze w samym Tramore i okolicach przyczyniając się do rozkwitu wielu firm w regionie. Zamknięcie hotelu spowodowało załamanie rynku turystycznego, jednak jego ponowne otwarcie może tchnąć nowe życie w Tramore.

– Grupowanie ośrodków dla uchodźców zostało uznane za nieskutecznie zarówno przez Unię Europejską jak i ONZ. Dlatego kolejny ośrodek w Tramore nie ma żadnego uzasadnienia. Władze Waterford powinny postarać się skłonić właściciela budynku do ponownego otwarcia hotelu lub rozpocząć procedurę przymusowego wykupu nieruchomości. Wtedy można byłoby uzyskać dotację rządowa na przebudowę i renowację budynku, co zaowocowałby ponownym otwarciem hotelu – mówi radny Quinlan.
Ostra krytyka ze strony Sinn Fein

Oświadczenia radnych spotkały się z potępieniem ze strony kandydata na posła partii Sinn Fein, Marca O Cathasaigha, którego zdaniem „jest to doskonały przykład próby zyskania taniego poklasku przed wyborami”.

– Nie ma żadnego dowodu na to, że w Grand Hotelu ma powstać ośrodek dla uchodźców, a obaj radni swoimi działaniami chcą jedynie zbić szybki kapitał polityczny. Taka postawa przyczynia się do zamykania ośrodków dla uchodźców w całym kraju i zaprzestania przyjmowania przez Irlandię ludzi naprawdę potrzebujących pomocy – stwierdził Marc O Cathasaigh.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.