Radni rozważają wydłużenie szlaku przez Crough Wood

Crough WoodsRadni miasta i hrabstwa Waterford rozważają plany przedłożone przez Comeragh Community Development Group, która chce wydłużenia szlaku spacerowego prowadzącego przez Crough Wood aż do podnóża słynnego wodospadu na rzece Mahon. Obecny szlak jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w okolicach Waterford, a jego wydłużenie ma szanse pokazać piękno gór Comeragh jeszcze większej rzeszy spacerowiczów.

Grupa apelująca do radnych o wydłużenie szlaku twierdzi, że mogłoby to pomóc wypromować ten region jako atrakcję turystyczną. Crough Wood jest już doskonale znany miłośnikom spacerów i turystyki górskiej, a połączenie trasy prowadzącej przez las ze szlakiem kierującym turystów do wodospadu Mahon Falls i dalej do jeziora Coumshingaun byłoby strzałem w dziesiątkę.

Obecnie rozważane jest przedłużenie szlaku do Mahon Bridge, a w kolejnych etapach doprowadzenie go aż do podnóża słynnego wodospadu. W tej chwili trasa spacerowa liczy sobie niecały kilometr i praktycznie od chwili jej otwarcia w roku 2007 planowane jest jej wydłużenie.

Powstanie trasy nad rzeką Mahon to doskonały przykład współpracy między lokalnymi grupami aktywistów a władzami samorządowymi. W ciągu zaledwie kilku lat z zaniedbanego i zarośniętego lasu utworzono popularną i malowniczą trasę spacerową przyciągającą co roku setki spacerowiczów. Od chwili otwarcia kilkakrotnie wspominano ją w telewizji irlandzkiej i licznych przewodnikach jako jedną z atrakcji turystycznych okolic Waterford.

Wydłużenie trasy wymaga sporych nakładów pracy w przygotowanie i zabezpieczenie szlaku. Grupa lokalnych aktywistów już rozpoczęła prace przygotowawcze jednak bez wsparcia władz samorządowych przygotowanie szlaku będzie niemożliwe, gdyż wymaga to poważnych prac w bardzo trudnym terenie.

Zgodnie z planem przedłożonym radnym w kolejnej fazie szlak miałby być wydłużony do słynnej Magic Road prowadzącej do wodospadu Mahon Falls. Następnie, w ciągu kilku kolejnych lat, trasa zostałaby wydłużona aż do podnóża samego wodospadu.

Aktywiści zwracają uwagę, że szlak turystyczny można połączyć z popularną trasą Waterford Greenway, co dodatkowo podniesie walory turystyczne obu atrakcji.

– Od chwili otwarcia szlaku przez Crough Woods zdjęcia tych okolic pojawiają się w największych czasopismach turystycznych na świecie. Filmowcy i fotografowie z całej Irlandii przyjeżdżają tutaj, by wyszukiwać atrakcyjne kadry. Wiele szkół z okolic wykorzystuje ten szlak na wycieczki, a turyści przybywają z najdalszych rejonów wyspy – czytamy w projekcie przedłożonym radnym.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w grudniu, a jeśli będzie pozytywna prace przy szlaku będą mogły rozpocząć się już na wiosnę przyszłego roku. Wszelkie zastrzeżenia co do planu można składać do 5 grudnia w siedzibie władz lokalnych w Waterford lub Dungarvan.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.