Radni zarzucają kłamstwo Ministrowi Zdrowia

Radni
Minister Zdrowia Simon Harris (fot. KCLR FM)

Ministerstwo Zdrowia i sam minister Simon Harris został określony przez dwóch radnych z Waterford jako „kłamca, któremu brak politycznej woli”, by zapewnić całodobową opiekę kardiologicznej w szpitalu w Waterford. Radni Matt Shanahan i Eddie Mulligan stwierdzili, że minister Harris mówiąc o drugiej pracowni cewnikowania nieustająco wprowadza w błąd opinię publiczną oraz władze szpitala. 

– Minister Harris napisał oficjalny list, w którym stwierdza, że rozpoczęto już proces rekrutacji personelu, który ma obsługiwać drugą pracownię cewnikowania i zapewnić całodobową opiekę kardiologicznej w Waterford. Jednak w ubiegłym tygodniu podczas spotkania radnych z władzami szpitala dowiedzieliśmy się, że żadna rekrutacja nie została rozpoczęta. Ministerstwo nie wydało nawet decyzji o utworzeniu dodatkowego miejsca pracy dla kardiologa, co jest kluczowe przy tworzeniu nowej pracowni. Można zatem śmiało powiedzieć, że minister Harris został przyłapany na kłamstwie – stwierdził radny Mulligan. 

Jego zdaniem trudno także uwierzyć w deklaracje wypowiadane przez ministra stanu Johna Halligana. Jeszcze w październiku ubiegłego roku zapewniał on, że prace nad całodobowym oddziałem kardiologicznej posuwają się szybko do przodu.

– Doskonale rozumiem trudną sytuację, w jakiej znalazł się minister Halligan. Z jednej strony jest on członkiem rządu, a z drugiej strony widzi, że obietnice, które on sam składał, stają się obietnicami bez pokrycia – dodaje radny Mulligan. 

Poseł Halligan zapowiadał, zgodnie z obietnicami rządu, że nowy oddział kardiologiczny z pracownią cewnikowania znajdzie się w planie kapitałowym HSE na rok 2019. Po opublikowaniu tego planu okazało się, że znalazły się w nim fundusze, które pokryją jedynie fazę projektową, natomiast faktyczne utworzenie nowego oddziału zostanie przesunięte na kolejne lata.

– Nie potrafię zrozumieć, dlaczego inne szpitale otrzymują fundusze na budowę nowych oddziałów, natomiast szpital w Waterford jest w tym względzie zaniedbywany. Spotykamy się jedynie z kłamstwami, brakiem politycznej woli, albo nieudolnością naszych lokalnych polityków – mówi radny Mulligan. 

Radny Matt Shanahan dodaje, że jego zdaniem w rządzie brakuje woli politycznej, by spełnić obietnice dane mieszkańcom Waterford. Jednocześnie lokalni posłowie nie są w stanie wywrzeć na rząd wystarczającego nacisku, by te obietnice spełniono.

– Ani minister Halligan, ani pozostali posłowie czy ministrowie, którzy reprezentują południowy-wschód nie mają politycznej siły, by skłonić rząd do konkretnych działań. Wygląda na to, że radni są w stanie skuteczniej dociekać prawdy niż posłowie, którzy na codzień przebywają w Dublinie w kręgach rządowych – mówi radny Shanahan. 

Organizacja, której przewodniczy – Health Equality for South East – planuje na 13 kwietnia kolejny masowy protest w Dublinie, który ma zwrócić uwagę władz centralnych na problem braku całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.