Raport potwierdza konieczność całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford

opieki kardiologicznej
fot. Pixabay.com

Lokalny tygodnik Waterford News & Star dotarł do raportu dotyczącego zachorowań na ostry zespół wieńcowy, w którym wyraźnie stwierdzono, że konieczne jest wprowadzenie całodobowej opieki kardiologicznej w szpitalu w Waterford. Raport, który sporządzono w czerwcu tego roku nie został oficjalnie opublikowany przez Health Service Executive (HSE). Stało się tak ponieważ wnioski autorów raportu stoją w sprzeczności z twierdzeniami urzędników, zdaniem których opieka kardiologiczna w Waterford jest wystarczająca.

Szefem zespołu, który przygotował raport jest prof. Kieran Daly, kardiolog z Galway i jego zdaniem szpital w Waterford jest wyraźnie niedofinansowany jeśli chodzi o opiekę kardiologiczną. Raport oparto na kwestionariuszach wypełnianych przez pacjentów oraz na wizytach w sześciu szpitalach w Dublinie, Cork, Limerick, Galway i Waterford. Spośród wszystkich tych placówek tylko w Waterford nie funkcjonuje całodobowy oddział kardiologiczny.

Odkrycie raportu zbiegło się z usunięciem z Waterford przenośnego oddziału kardiologicznego, który do tej pory uzupełniał ten działający w szpitalu. Oznacza to, że opieka kardiologiczna jest oferowana w Waterford jedynie w dni powszednie w godzinach 9.00-17.00. Pacjenci trafiający do szpitala poza tymi godzinami będą nadal przewożeni do Cork.

Realne zagrożenie dla życia

Zdaniem autorów raportu taka sytuacja jest niedopuszczalna, gdyż realnie zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Według danych zebranych przez zespół prof. Daly’ego w roku 2015 w szpitalu Waterford przeprowadzono 2 498 zabiegów kardiologicznych. W tym samym czasie w dublińskich szpitalach Beaumont i St Vincent podobnych zabiegów przeprowadzono odpowiednio 1 938 i 1 717. Oba szpitale w Dublinie posiadają całodobowe oddziały kardiologiczne, podczas gdy na taki sam oddział w Waterford wciąż brakuje funduszy.

Jednocześnie rząd planuje wyposażenie szpitala St Vincent w dodatkowy sprzęt pozwalający na przeprowadzanie większej liczby zabiegów kardiologicznych. Zdaniem autorów raportu może to świadczyć o tym, że część zabiegów będzie przeniesiona z Waterford do Dublina, co spowoduje dalsze cięcia finansowe dla jedynego szpitala na południowym-wschodzie oferującego zabiegi kardiologiczne.

Dane zebrane w raporcie wskazują na to, że oddział kardiologiczny w Waterford należy do najbardziej obłożonych w całym kraju. Jedynie w szpitalu St James’ w Dublinie wykonuje się więcej zabiegów w przeliczeniu na liczbę pacjentów. Pozostałe ośrodki zdrowia obsługują mniej pacjentów jednocześnie otrzymując wyższe dotacje i oferując całodobową opiekę, której nadal odmawia się pacjentom w rejonie Waterford.

Do tej pory liczne protesty organizowane w Waterford oraz zabiegi lobbystyczne lokalnych posłów i senatorów nie przyniosły żadnego skutku. Rząd nie ma zamiaru zmienić swojej polityki i dofinansować szpital w Waterford wystarczająco, by możliwe było otwarcie całodobowego oddziału kardiologicznego.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.