Rasistowski atak na Kirsten Mate Maher

Rasistowski atak
fot. Irish Mirror

Garda w Kilkenny wszczęła dochodzenie w sprawie rasistowskiego ataku na Kirsten Mate Maher, która zaledwie tydzień wcześniej zdobyła tytuł Róży z Tralee. Do słownego ataku miało dojść w sobotnią noc, kiedy Kirsten wraz ze znajomymi świętowała swoje zwycięstwo w Kilkenny.

Według zeznań samej Kirsten oraz świadków, około godz. 3.00 w nocy w jednym z take-away’ów na John Street niewielka grupka mężczyzn zaczęła zaczepiać Kirsten. Zaczepki szybko przerodziły się w mocno niemiłe uwagi na temat koloru skóry oraz pochodzenia zwyciężczyni irlandzkiego konkursu piękności.

Kirsten, która wychowała się w pobliżu Mulinavat, na granicy hrabstw Kilkenny i Waterford, reprezentowała to ostatnie w konkursie Róże z Tralee. Będąc córką Irlandki i Zambijczyka jest pierwszą laureatką, która ma korzenie afrykańskie. Prawdopodobnie jej pochodzenie i niedawna wygrana były bezpośrednimi przyczynami rasistowskiego ataku.

W rozmowie z dziennikarzem z lokalnego radia KCLR FM Kirsten potwierdziła, że doszło do takiego nieprzyjemnego zdarzenia, ale nie podała żadnych dalszych szczegółów. Właściciel take away’a, gdzie doszło do zdarzenia, stwierdził, że cała obsługa była zaszokowana tym, co się stało.

– Dorastałam w Kilkenny, chodziłam tutaj do szkoły i mam tutaj wielu przyjaciół. Oczywiście zawsze zdarzały się zaczepki i jakieś niemiłe uwagi, ale na takim poziomie jak wobec dzieci noszących okulary czy wyróżniających się w inny sposób. Nie myślałam, że kolor mojej skóry będzie czymś, co sprawi mi kłopot w dorosłym życiu – stwierdziła Kirsten.

Garda w Kilkenny potwierdziła jedynie, że przyjęte zostało zgłoszenie dotyczące zdarzenia o charakterze rasistowskim. W tej chwili prowadzone jest dochodzenie mające na celu ustalenie przebiegu zdarzenia oraz sprawców ataku.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.